Po dvou měsících otevření zahrádky podniků v centru Brna plné nedočkavých hostů popíjejících pivo nebo si vychutnávajících jídlo? Obrázek, který ani tři dny od uvolnění opatření proti šíření nákazy koronavirem k vidění chybí. Hostů je i přes pestré nabídky zahrádek v centru málo.

Jejich majitelé viní ochlazení z posledních dní. „Kdo si sedne na zahrádku, když pomalu mrzne? Pocitově je to velice nepříjemné, zvlášť když fouká. V pondělí byl zájem zákazníků jakž takž, v úterý se už situace zhoršila a ve středu to byl kvůli zimě průšvih,“ shrnul provozovatel restaurace Štatl Pavel Podsedník.

Atmosféru v centru plánují zástupci města v létě oživit sérií opatření. „Očekáváme, že v Brně bude v létě více lidí než obvykle, protože možnosti, kam vyjet na dovolenou mimo republiku, budou asi omezené. Chceme obyvatelům i turistům nabídnout dostatek vyžití. Současně pomůžeme i gastronomii a umělecké scéně, které omezení hodně zasáhla,“ vysvětlila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Oživení centra
• Zmírnění vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti.
• Pro konzumaci jídla i alkoholu poslouží i volné plochy poblíž podniků.
• Mobiliář zároveň poslouží i jako zázemí pro kulturní akce.

Podniky získají další místo v blízkosti restaurací k vlastnímu využití, pokud jim to radnice dovolí. „Dají se využít stejně jako běžné zahrádky i pro konzumaci jídla a nápojů včetně alkoholických. Místa se budou řídit stejnými pravidly jako provoz zahrádek,“ přiblížila Vaňková.

Zmírnění protialkoholní vyhlášky přijaté brněnskými zastupiteli v úterý se dotkne například Jakubského náměstí, kde už dřív lidé často pili alkohol mimo vymezené prostory. „Nahrává atmosféře, kterou jsme budovali. Proslavila lokalitu a Brno. Myslíme si, že zrovna toto náměstí má být místem s volným pohybem napořád, protože to hosté chtějí,“ sdělil předseda spolku Jakubák Marek Sigmund.

Tvoří ho podniky sídlící na Jakubském náměstí, které už nyní společně začínají na léto plánovat kulturní akce.

Proti rozvolnění pravidel pití alkoholu ostře vystupují lidé bydlící na Jakubském náměstí. Od podzimu se totiž snažili u města vynutit jejich dodržování. „Říct, že nás zmírnění vyhlášky šokovalo, je slabé slovo. Chápeme, že každá skupina, restauratéři i my jako obyvatelé a majitelé nemovitostí, má nějaké zájmy a situace musí být vyvážená, ale tento krok je naprosto neuvěřitelný,“ uvedl třeba Josef Vojta.

Zelný trh a Dominikánské náměstí se v létě promění na gastro zóny. „Spolupracujeme s místními podniky. Umístíme tam k posezení i pro občerstvení židle či stoly, které poslouží i jako zázemí pro drobné kulturní akce,“ nastínila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Právě i uměleckými vystoupeními v létě ožije centrum Brna. Jeho představitelé nyní spolu s brněnským Turistickým informačním centrem vytipovávají vhodné lokality pro představení.