První novou lokalitou rezidentního parkování se od 22. dubna stane oblast kolem Vychodilovy ulice v brněnských Žabovřeskách. Modré čáry jsou tam již pro rezidenty namalované, zahrnou například Colovu, Kainarovu, Vrázovu nebo Zeyerovu ulici. V městské části se jedná o v pořadí šestou oblast, kde systém rezidentního parkování začne platit.

Cesta od Avionu po konec Hněvkovského ulice trvala v pondělí ráno asi půl hodiny.
Průjezd omezeními v Hněvkovského ulicí: kolona na Brno až do nedohledna

Druhou oblastí, která se do režimu letos připojí, bude Soběšická v Brně-severu.

V uplynulých dnech vydali brněnští radní aktualizovanou podobu nařízení, díky kterému se modré značení v lokalitě stane platným od 3. června. „Lidé, kteří v lokalitě mají trvalé bydliště nebo sídlo firmy, si svá rezidentní a abonentní oprávnění mohou vyřídit online na webu parkovanivbrne.cz, nebo na kontaktním pracovišti na adrese Zvonařka 5,“ přiblížil brněnský radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

PREMIÉRA V NOVÉM LÍSKOVCI

Vůbec poprvé se modré zóny rozšíří do Nového Lískovce, kde na jejich zavedení lidé léta vyčkávají. Zájem o zařazení mezi oblasti rezidentního parkování projevilo tamní vedení už před osmi lety, kdy systém v Brně začínal platit. „Byli jsme trochu zklamaní, že se k nám modré značení dostává až nyní, protože o něj usilujeme velmi dlouho,“ podotkla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Kromě rezidentů využívají v městské části parkovací místa mnohdy také studenti. Ti pronájmy a ubytování v Novém Lískovci vyhledávají, protože se lokalita nachází poblíž univerzitního kampusu. „Dříve byli obyvatelé vůči rezidentnímu parkování trochu skeptičtí, ale od roku 2016 se hodně změnilo a dnes už systém funguje daleko lépe,“ pokračovala Drápalová.

Prohlédněte si přehlednou mapu:

Systém rezidentního parkování se letos v Brně rozšíří do osmi oblastí.Systém rezidentního parkování se letos v Brně rozšíří do osmi oblastí. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: se souhlasem Magistrátu města BrnaK zavádění modrých zón v městské části chystá tamní vedení 23. dubna veřejné představení postupu. „Myslím, že setkání s obyvateli bude spíš předání informací, než že by se lidé neshodli na tom, zda režim zavést nebo ne,“ dodala starostka Nového Lískovce.

První z lokalit, konkrétně oblast Rybnická, se do systému připojí 24. června. Zahrne třeba Zoubkovu, Úpatní, Rybnickou nebo Raisovu ulici. V oblasti Oblá vejdou modré zóny v platnost 15. července, značení obsáhne mimo jiné Svážnou a Oblou ulici.

POKRAČOVÁNÍ V ŽIDENICÍCH

Hned o čtyři zóny se během roku rozroste rezidentní parkování v brněnských Židenicích. Premiérovou oblastí se loni stala lokalita 5-07 Viniční, nyní se přidává další čtveřice. Jako první naváže na dosavadní modré značení oblast 5-01 Slevačská, následovat budou zóny 5-02 Rokycanova, 5-03 Koperníkova a 5-04 Strakatého.


Nahrává se anketa ...

Harmonogram rozšiřování rezidentního parkování v Brně pro rok 2024

  • 22. dubna: oblast 2-06 Vychodilova
  • 3. června: oblast 4-06 Soběšická
  • 24. června: oblast 10-01 Rybnická
  • 15. července: oblast 10-02 Oblá
  • 5. srpna: oblast 5-01 Slevačská
  • 16. září: oblast 5-02 Rokycanova
  • 7. října: oblast 5-03 Koperníkova
  • 4. listopadu: oblast 5-04 Strakatého

Zavádění systému rezidentního parkování v Židenicích označil tamní starosta Petr Kunc již dřív za vysvobození. „Bereme to jako určitou satisfakci, původně jsme doufali, že se do Židenic rozšíří rezidentní parkování mnohem dřív,“ prohlásil Kunc před časem.

Změny začali Brňané v městské části pozorovat dle svých slov hned krátce po spuštění modrých zón. „Parkujících vozidel v místě ubylo. Když jsem se dřív na Viniční pohyboval, prakticky žádné volné místo tam nebývalo. Teď tam vídám určitě deset a více prázdných míst k zaparkování,“ mínil dříve třeba Jan Vlašský.

Všech osm letošních oblastí spadne do takzvané zóny C, kde je regulace platná pouze od páté odpoledne do šesté ráno ve všední dny. Rezidenti, tedy řidiči, kteří mají v místě trvalý pobyt nebo v lokalitě vlastní nemovitost, zaplatí za parkovací oprávnění pro jedno auto dvě stě korun ročně.

Vedle sebe stojící budovy v brněnské Trnité ulici čeká demolice kvůli novému hlavnímu vlakovému nádraží.
Zavazí novému nádraží pro Brno. Demolici domů přihlíží poslední obyvatel, plyšák

Abonenty, podnikatele se sídlem či provozovnou nebo ty, kteří v oblasti vlastní nemovitost, vyjde ročně oprávnění na čtyři tisíce korun. Hodinu parkování denně mají lidé z jiných než okolních oblastí zdarma, každá další vyjde na dvacet korun. Parkovací automaty řidiči v zóně C mít nebudou, poplatek můžou zaplatit pomocí SMS zprávy, online parkovacího automatu nebo prostřednictvím aplikace ParkSimply.

VIDĚLI JSTE? Projeli jsme Hněvkovskou, kolony na Brno vedly až do nedohledna…

Zdroj: Deník/Aneta Denemarková
Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková