Brno je již sedmým rokem členem Sítě kreativních měst UNESCO, která spojuje 301 měst z celého světa hlásících se k určité oblasti kultury. Moravská metropole byla oceněna za aktivity na poli hudby, mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, za zařazení hudby do rozvojových priorit města a také za propojení s okolním regionem s bohatou hudební tradicí vyrůstající z folkloru. „Záměrem naší aktivity je zviditelnění, zmapování a ocenění pestré, vysoce kvalitní a velmi početné amatérské hudební scény,” vysvětlil hlavní koordinátor z kanceláře Brno – město hudby UNESCO David Dittrich.

Filharmonie Brno.
Filharmonie Brno v New Yorku. Carnegie Hall rozezněl jásot i dlouhý potlesk

Rokem sborů projekt letos pouze startuje, v plánu je toho více. „Následovat budou roky věnované folklorní scéně a fenoménu garážových kapel,” potvrdil Dittrich.

Největší událostí Roku sborů bude happening konaný na Zelném trhu. Představí se při něm několik desítek brněnských vokálních souborů. Po samostatných vystoupeních vyvrcholí akce ve večerním finále společným zpěvem jedné lidové a jedné umělé písně složené speciálně pro tuto příležitost.

Obchod, věda, ochrana demokracie a pomoc Ukrajině. Tak popsal své cíle nový britský velvyslanec v Česku Matt Field. Ve středu a čtvrtek navštívil Brno.
Britský velvyslanec v Brně: Film Dědictví? Varovali mě, ale takové tipy hledám

Organizátoři představí menší i velká sborová tělesa, kterých působí v Brně a jeho blízkém okolí více než stovka. Sborové činnosti se ve městě věnují soubory akademické, školní, chrámové, ale i čistě zájmové, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Pěvecké soubory jako Kantiléna, Brno Gospel Choir nebo Akademický smíšený pěvecký sbor Pečman odstartovaly aktivity spojené s Rokem sborů již v prosinci vystoupeními na Brněnských Vánocích.

Jednotlivá uskupení oslovují samotní pořadatelé. „Snažíme se oslovit všechny sbory, které v Brně působí. Rovnou jim samozřejmě dáváme nabídku, že mohou vystupovat na happeningu,” vysvětlila koordinátorka Jana Padrnosová.

Brno má za sebou čtyřdenní unikátní kulturní akci. Stovky účinkujících vystoupily na dvacítce míst po celém městě.
OBRAZEM: Maraton hudby v Brně. Umělci hráli v obýváku i v koupelně. Podívejte se

Celý letošní rok budou brněnské sbory prezentovány a propagovány formou koncertů, neformálních vystoupení či setkávání hudebníků věnujících se sborovému zpěvu. Projekt bude upozorňovat na amatérské a poloprofesionální pěvecké soubory, jejich život, fungování a aktivity. Kromě aktuálního seznamu aktivních sborů vznikne rovněž kalendárium, do něhož zařadí vybrané koncerty a vystoupení, kterými se chtějí prezentovat.