Vietnamské stánky z centra Brna musí pryč. Definitivně se tak rozhodli brněnští radní, kteří v úterý schválili záměr změnit regulační plán historického jádra města. Postupně tak chtějí začít likvidovat tržiště, která podle nich pouze ruší vzhled města a stavební povolení jim už dávno vypršela. Začít se má s tržištěm v ulici Pohořelec za obchodním domem Centrum.

Náměstek brněnského primátora Martin Ander zdůraznil, že jsou teprve na začátku. „Zatím jsme schválili jen záměr ty změny provést. Je to jen první krok a ještě se k tomu budeme několikrát vracet. Změna toho předpisu potrvá několik měsíců,“ upozornil náměstek na to, že je rušení stánků běh na dlouhou trať.

Nejaktuálnější problém, tedy tržiště Pohořelec, však chtějí radní vyřešit co nejrychleji. „Tam bude o odstranění stánků rozhodovat stavební úřad. Dočasné stavební povolení totiž stánkařům dávno vypršelo a je potřeba, aby úřad konal okamžitě,“ uvedl Ander. Místo tržnice plánuje náměstek za obchodním domem veřejné prostranství. „Budou tam lavičky, chceme, aby to bylo příjemné pro návštěvníky města, kteří od historického centra očekávají něco jiného, než v současnosti vidí,“ dodal Ander.

Stánky mají postupně zmizet i z dalších brněnských ulic. Po Pohořelci to bude Františkánská, Skrytá a Středova ulice. Další změny se týkají Údolní a Obilního trhu. „Míst, která mají v Brně určitou duši, mnoho není, a proto se je usilovně snažíme zachovat. Třeba právě oblast u Měnínské brány a Pohořelce by mohla krásně rozkvést, ale je zaneřáděná stánky,“ povzdechl si náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Vyčištění historického centra Brna vítá i primátor města Roman Onderka. „Nejsem žádný rasista, ale myslím si, že vietnamských stánků už je v Brně dost. A do historického jádra rozhodně nepatří,“ řekl Onderka.

Brňané rozhodnutí města vítají. „Rozhodně mi nebude vadit, když se to zruší. Nemám nic proti obchodům, které jsou v domech, ale stánky se mi nelíbí. Ani tam nechodím nakupovat,“ uvedla třeba Iva Zicháčková. Stejně se na situaci dívá i Tomáš Záležák, který kritizuje přímo tržiště Pohořelec. „Nevzhledné stánky vedle obchodního domu vypadají, jako by v této uličce opravdu nedávno hořelo, je to podobná skvrna jako například vyhořelé kasino na hlavním nádraží,“ odsoudil místo Záležák. Ani Josef Král si v názoru na stánky nebere servítky. „Doufám, že ta hrůza brzo zmizí. Očividně si tam někdo s vedením města dělá, co chce,“ povzdechl si Král.

Stánkaři situaci nechtějí moc komentovat. „Tady je to dobré, nevím, kam jinam bychom šli,“ řekla vietnamská prodavačka, která odmítla uvést jméno. Na tržišti za obchodním domem Centrum prodávají i Češi. Ti jsou optimističtější. „Tady se o tom jenom mluví. Mělo se to zrušit pěkně dávno, a nic z toho nebylo. Jen tu visela cedule, která časem zmizela,“ uvedla prodavačka, která si také přála zůstat v anonymitě. „I kdyby nás však odsud vyhodili, nějak se snad protlučeme,“ věří žena.

Stánky v ulici Pohořelec provozuje firma 1. brněnská investiční. Předsedou dozorčí rady společnosti je přitom člen brněnského zastupitelstva Petr Paulczyňski. „Jsem tam jenom jako ekonom, takže se o tuhle záležitost nestarám. Ale souhlasím s tím, že ty stánky rozhodně nejsou na pohled hezké. Jsou kolem toho všelijaké tahanice, ale majitel určitě nechce dělat problémy,“ ujistil Paulczyňski.

Majitel firmy Josef Richard Pliska jeho názor potvrdil. „Uznávám, že to tam opravdu není hezké, dokonce bych řekl ošklivé. Jenže na druhou stranu v tom jsou peníze a těch se určitě nechci vzdát, dokud jsem přesvědčený, že jsme tam podle práva. A o tom musí rozhodnout správní řízení,“ řekl Pliska. 1. brněnská investiční totiž podle něj požádala o prodloužení kolaudačního povolení a to teď projednává magistrátní odbor územního a stavebního řízení. „Jakmile někdo rozhodne, že tam nemáme co dělat, a bude to podle práva, neřeknu nic a do čtrnácti dnů budou stánky pryč. Do té doby tam ale zůstanou,“ dodal Pliska.