Pozemky vlastní Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, která je Brnu vypůjčí na třicet let. „Aktuálně neudržované pozemky poskytují prostor pro lidi bez domova. Jedná se o jednu z posledních částí parku Špilberk, která není upravená pro veřejnost,“ informoval náměstek brněnské primátorky Filip Chvátal. Podobu navrhl Vít Ondráček z kanceláře Arbodesign.

Projekt má propojit oba parky a odlehčit navštěvované Otevřené zahradě, kterou provozuje Nadace partnerství. Podle mluvčí brněnského magistrátu Anny Dudkové plánují tvůrci projektu zachovat stávající rostliny a podpořit ekosystém. „Cílem jsou minimální zásahy do porostu formou výběru perspektivních dřevin a jiných rostlin. Podpoříme samozřejmě i druhovou pestrost,“ informovala Dudková s tím, že stromy nebezpečné pro provoz vykácí.

Vyhlídka na Žlutém kopci v městské části Brno-střed.
Výhled na Špilberk i Petrov: nový park na Žlutém kopci láká návštěvníky

Aktuálně je místo zarostlé keři, to se ale má brzy změnit. Keře, které nemusí ve veřejném prostoru působit bezpečně, budou v novém lesoparku růst pouze po jeho obvodu. Jejich vykácení má navíc napomoct růstu bylin.

Areál spojí se sousedními síť cest. „Ve střední části je navržený rozlehlý palouk, travní porost s několika ovocnými stromy. Místo doplní hnízdo z roští, dřevěné sedací prvky a odpadkové koše,“ přiblížila Dudková s tím, že se návštěvníci na pozemku nesetkají s velkými zatravněnými plochami, jak je znají například z parku Lužánky. Otevřeným lesem povede i naučná stezka.

Na budování lesoparku budou stavitelé pracovat ve dvou etapách. „Otevřený les - sever řeší ve spolupráci s městem Nadace Partnerství, která na své náklady nechala zpracovat projektovou dokumentaci a zažádala o dotaci z Operačního programu Životní prostředí,“ přiblížila mluvčí. Dotace ve výši téměř tří milionů korun pokryje pouze čtyři pětiny výdajů, zbytek uhradí Nadace partnerství.

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková

Areál bude zahrnovat i část pozemků, které vlastní Brno. Práce na části Otevřený les – sever bude hrazena fundraisingovým způsobem, na zaplacení úprav v lokalitě Otevřený les – jih budou zástupci města hledat dotační programy. Vedení města se podle Dudkové bude snažit časově sladit obě části tak, aby mohl park začít fungovat co nejdříve.

Naplánovaný projekt ocenil třeba Marek Navrátil. „Jako někdo, kdo nepochází z Brna, jsem o Otevřené zahradě slyšel a prý je to dobré místo. Takže co se týče rozšíření, proč ne, všechno je lepší než nepořádek," myslí si Navrátil.