Řadu místních zahájení prací v září minulého roku zaskočilo. „Až později se na dveřích objevil vylepený harmonogram s pořadím jednotlivých vchodů a kdy na ně dojde. Lidé, kteří žijí v domech, kde měli dělníci s prací začít nejdřív, ale neměli možnost se na rekonstrukci nijak dopředu připravit,“ řekl jeden z místních nájemníků, který si nepřál být jmenován. Redakce Rovnosti jeho jméno zná.

Při výměně bytového jádra musí dělníci staré vybourat a byt je neobyvatelný. „Nájemníkům, kteří musí v bytě zůstat i v průběhu prací, venku přistavili stavební buňku s toaletou a sprchou. V situaci, kdy se šíří Covid, mi to připadá ze strany vedení městské části jako velmi nevhodné řešení,“ dodal oslovený nájemník.

Krajští hygienici nehodnotí společné sociální zázemí jako zvýšené riziko nákazy. „Covid se přenáší hlavně vzdušnou cestou. Využívání společného sociálního zázemí problém nepředstavuje, ovšem za předpokladu, že místo prochází pravidelnou očistou,“ uvedl ředitel odboru hygieny Miroslav Staněk.

Místostarosta městské části David Aleš uvedl, že obyvatelé byli o zahájení prací informovaní včas. „O rekonstrukci si mohli přečíst ve zpravodaji městské části, na vývěskách v jednotlivých domech, do schránek jim přišel i dopis. Asi měsíc a půl před začátkem prací nájemníky taky navštíví technik bytové správy a stavební dozor,“ řekl Aleš.

Obyvatelům domů městská část nabídla náhradní bydlení. „Většina si ho dokázala zajistit sama. Počet nájemníků, kteří naši nabídku využili, počítáme v jednotkách,“ doplnil.

Podle občanského zákoníku musí pronajímatel poskytnout přiměřenou náhradu za vyklizení bytu. „Nájemník má nárok na náhradu peněz, které musel vynaložit na náhradní bydlení. Musí se ale pohybovat ve stejné cenové relaci, jako je nájem,“ uvedla advokátka kanceláře Coufalová & Kubíková Monika Coufalová.

Podle místostarosty Aleše jsou městské byty na území Brna-severu zanedbané. S rekonstrukcí bytových jader na území městské části začali loni. „Většina nájemníků chápe, že to i přes malé nepohodlí za to stojí,“ řekl.