„Jde nám o to zjistit, zda je rozhodnutí soudu v souladu s Ústavou České republiky. Nechceme mít žádné pochybnosti. Pokud Ústavní soud rozhodne, že je verdikt v pořádku, budeme to muset respektovat," uvedl Hakl s tím, že přesné informace o podobě návrhu zatím nemá, protože ho připravují právníci. Proto nemůže říct, na čem bude postaven.

Podle Hakla bylo rozhodnutí soudu o neplatnosti voleb překvapivé. „Mohly se jen přepočítat hlasy a případně změnit mandáty. Otázkou ale je, zda by byl soud schopný přepočet vůbec udělat. Bylo by těžké dokázat, zda lidé, kteří byli na zábavě za náramek, opravdu k volbám přišli a jestli dali za plentou hlas ČSSD," uvedl Hakl.

Ústavní soud není vázaný žádnými lhůtami. „O volebních věcech rozhoduje plénum všech 15 soudců. Řízení u plenárních věcí loni v průměru trvalo okolo devíti měsíců. Doba však může být i kratší nebo delší," řekla ve středu ČTK mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Podání stížnosti však nemá odkladný účinek, a proto se volby v opakovaném termínu budou konat i v případě, že by Ústavní soud ještě nerozhodl. Uskutečnit by se pravděpodobně měly 14. března příštího roku, oficiálně však ministerstvo vnitra ještě žádný termín nevyhlásilo.

Návrh na neplatnost voleb v Brně-severu podal lidovecký zastupitel Petr Hladík. Namítal, že Romové volili za peníze nebo vstup na zábavu. Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, jenž to vysvětlil tím, že chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. Podle soudu Romové nešli k volbám svobodně.

Ve volbách v části Brno-sever zvítězilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.