Už od sobotního rána mohli Brňané i návštěvníci města vidět státní vlajky Česka a Polska svěšené na půl žerdi na budovách státních institucí. Tam, kde to nebylo možné alespoň doplnila polskou vlajku i smuteční černá.

Lidé, kteří chtěli vyjádřit soucítění s polským národem se trousili především do budovy polského konzulátu na Kolišti 13, kde přidávali své podpisy do kondolenční knihy.

O něco méně pietně se pak chovali na brněnském výstavišti, jehož vedení rozhodlo o držení minuty ticha přesně v poledne. Čtvrt hodiny před dvanáctou přestaly reproduktory na výstavišti hrát běžnou podkresovou hudbu a nahradili jí smuteční. „Prosíme návštěvníky, aby se přesně ve dvanáct hodin připojili k minutě ticha na uctění památky polských mrtvých,“ vyzval návštěvníky hlas z tlampače. Svoji prosbu pak zopakoval po pěti minutách i v poledne.

K minutě smutku se však připojili především jen vystavovatelé, kteří na tu dobu přerušili svoji práci. Většina návštěvníků jí nevěnovala pozornost a dále pokračovala v prohlídce exponátů či konzumaci langošů, párků v rohlíku a dalšího občerstvení.

O tři hodiny později se rozhodli uctít památku mrtvých i pořadatelé festivalu dětských souborů Folklór bez hranic. Po úvodním vystoupení pořádajícího Brněnského Valášku, vyzvala k minutě ticha hlasatelka. „Udělali jsme to i kvůli našim polským přátelům, kteří na setkání vystoupili,“ upozornila vedoucí souboru Alena Halašová. Na návštěvu do Brna totiž shodou okolností přijel soubor Mali Poligrodzianie z polské Poznaně.

V šest hodin večer se na minutu nezvykle ztišili i fanoušci fotbalového 1.FC Brno. Minuta ticha totiž předcházela jejich zápasu s Olomoucí.

Už v pátek večer vzpomínali na zemřelé i věřící v katedrála na Petrově. V půl šesté večer tam vzpomínkovou mši sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle a zúčastnili se jí i polští kněží z brněnské farnosti. Na znamení účasti s polským národem zaznělo při mši evangelium a přímluvy v polštině.

Farnosti v brněnské diecézi se také připojily k víkendovému státnímu smutku. Na církevních budovách proto vlají černé prapory nebo vlajky na půl žerdi a v v poledne zní z kostelních věží zvonění zvonů.