S výstavbou provizorní silnice začali dělníci před týdnem. Věnovali se zejména skrývce ornice a vytyčování. „Takto stavěná silnice poslouží dopravě směrem z Brna do Vyškova a naopak, a to ze silnice II/430 do Holzovy ulice a dále na Ostravskou,“ řekla Brněnskému deníku Rovnost krajská mluvčí Helena Ondřejová.

Ostatní dva směry do křižovatky, tedy Hviezdoslavovu a Bedřichovickou ulici, silničáři pro individuální dopravu zcela uzavřou. S kompletní uzavírkou musí řidiči počítat od července až do konce roku.

Do začátku prázdnin se budou dělníci v místě věnovat přípravným pracím, které nevyžadují kompletní uzavírku. „To je například budování zmíněné provizorní silnice nebo práce na přeložkách inženýrských sítí mimo vozovku,“ pokračovala mluvčí Ondřejová.

Objízdná trasa od Vyškova ve směru na Slatinu povede od července ze silnice II/430 po provizorní vozovce na ulici Holzova, silnici I/50 Ostravská a Bělohorskou ulici, dále přes okružní křižovatku na Řípskou ulici.

Objížďka ze Slatiny směrem na Vyškov povede ulicemi Tuřanka a Řípská, dále přes kruhový objezd na Bělohorskou, Ostravskou a Holzovu ulici. „Z centra do Šlapanic projedou řidiči Ostravskou ulicí přes Bělohorskou, na kruhovém objezdu vjedou do Řípské ulice a pokračovat budou přes ulice Tuřanka a Matlachova,“ dodala Ondřejová.

Oddechnout si mohou cestující hromadnou dopravou. Obnova kruhového objezdu totiž provoz brněnské hromadné dopravy zásadněji neovlivní. „Provoz místem vedené autobusové linky 78 bude během stavby zachovaný s tím, že budou pouze dočasně přeložené zastávky Slatina, rozcestí, a to do Holzovy ulice mimo prostor staveniště, tedy blíže k mimoúrovňové křižovatce s Ostravskou ulicí,“ vysvětlila mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Noční autobusová linka N96 objede uzavřený úsek ve Slatině přes Přemyslovo náměstí, vynechá tak pouze zastávku Slatina, rozcestí směrem do Šlapanic. „Komplikace v provozu ovšem očekáváme v širším okolí stavby, kdy lze předpokládat zejména v počátečním období uzavírky zhoršenou průjezdnost,“ připustila Tomaštíková.

Nejméně do poloviny června zdrží šoféry také doprava v oblasti mostu Bělohorská. Ostravskou ulicí nyní lidé směrem na Vyškov projedou jedním pruhem, ve směru do centra dvěma. Na sjezd z Ostravské na Bělohorskou se řidiči nedostanou vůbec. „Důvodem omezení je oprava mostu, investorem je Ředitelství silnic a dálnic,“ podotkl dříve mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Stavební práce potrvají na křižovatce Hviezdoslavovy a Bedřichovické ulice do konce letošního roku. Úplné dokončení stavby včetně odstranění provizorní silnice plánují silničáři na červen 2025.