Na radnici se chce po čtyřleté odmlce vrátit bývalý náměstek primátora a předseda hnutí Brno+ Robert Kotzian. „Vadí nám protekční způsob udělování dotací a účelové zaměstnávání přátel z aktivistického prostředí,“ tvrdí Kotzian, který je lídrem kandidátky hnutí.

Chování současných zastupitelů vadí i hnutí Slušní lidé, které také ohlásilo kandidaturu. „Současné vedení radnice se místo problémům města a jeho obyvatel věnuje třeba nesmyslným multikulturním projektům. Jako Slušní lidé vrátíme do města slušnost,“ uvedl předseda spolku a kandidát na primátora Zdeněk Pernica.

Nová hnutí• Hnutí Brno+: Kandidátem na primátora je předseda hnutí Robert Kotzian.
• Slušní lidé: Kandidátem na primátora je předseda hnutí Zdeněk Pernica.
• Brno autem: Jedná o podpoře či koalici s jinými politickými stranami. Zatím neupřesnilo s kým.


Dalším z hlavních témat pro Slušné lidi je odprodej bytů současným nájemníkům a zajištění sportovišť. „Máme také hotovou koncepci sportu a postavíme stadion za Lužánkami. Na rozdíl od ostatních víme jak na to,“ dodal Pernica.

Do rozhodování o dalším směřování města se plánuje na podzim zapojit i spolek Brno autem. „Neplánovali jsme to, ale psali nám různí lidé, ať do toho jdeme. Uvažujeme o koalici či podpoře konkrétní politické strany,“ uvedl předseda spolku Jan Mandát. S kým nabídku spolupráce projednávají, zatím prozradit nechtěl.

Brno autem chce ve městě prosazovat především dopravní témata, jako je dokončení velkého městského okruhu. Významné dopravní stavby chce podporovat také hnutí Brno+. „Chceme také znovu nastartovat rozvoj města a co nejdříve mít nový územní plán,“ přiblížil další témata Kotzian.

Nová politická uskupení nemají podle politologa Michala Pinka ve volbách velkou šanci na úspěch „Velkou roli bude hrát finální podoba kandidátek. Důležité také bude chování kandidátů v předvolebních kampaních. Současné trendy ukazují, že jejich potenciál je výrazně omezený,“ vysvětlil.