Firmy najaté představiteli Brna-středu sečení trávníků v prázdninových měsících vynechávají pravidelně. Naposledy pracovníci trávu kosili ještě v červnu, ani to však nezabránilo, aby travnaté plochy nevyschly. „V období letních měsíců, kdy jsou teploty vyšší než šestadvacet stupňů, trávníky nesečeme. K pokosu přistupujeme pouze v případě nebezpečných invazivních rostlin, jakou je třeba ječmen myší,“ sdělila Deníku za městskou část Kateřina Kubíková.

Zároveň připustila, že je velmi obtížné sečení rozsáhlých trávníků, o které se městská část stará, zkoordinovat s počasím. „Nelze být na mnoha místech naráz, abychom vyhověli všem podmínkám. Samozřejmě se ale o koordinaci v maximální možné míře snažíme,“ pokračovala Kubíková.

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Podobně je na tom pokos trávy z úrovně brněnského magistrátu. Trávu pracovníci Veřejné zeleně města Brna při dlouhotrvajícím suchu nesečou. V závislosti na využití zkracují intenzivně využívané travnaté plochy šest až osmkrát ročně, u ostatních pak jednou až pětkrát za rok. „V parcích jsou vybrané lokality s bylinami, ve kterých se seče pouze jednou nebo dvakrát ročně, a to dle růstu nežádoucích plevelů,“ přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Pro zajištění kvalitnějších trávníků navíc sečení provádějí s opakovaným drcením organických hmot a ponecháváním kvetoucích bylin. „Kolegové z veřejné zeleně si v trávníkové školce nechávají pěstovat travní koberec s příměsí kvetoucích bylin. Příkladem lučních porostů jsou Nové sady. Doprovodný pás vedle trávy je kvetoucí louka, ta je pastvou pro včely a jiný hmyz, zajišťuje druhovou pestrost, větší odolnost vůči suchu,“ dodal Poňuchálek.

Na brněnském Dominikánském náměstí se tyčí nový vodní prvek. S chrlením páry začnou kužely už zanedlouho.
Nová brněnská kašna už je hotová. Podívejte se, jak kužely na náměstí vypadají

Ani ohleduplnost a promyšlené sekání nicméně v některých případech nestačí. Seschlou trávu nyní lidé najdou v parku u Koliště, na Obilním trhu nebo v Bohunicích. Výjimkou není ani Královo Pole nebo vyhledávaná Kraví hora. Právě tam řešili podobný problém již v loňském roce, kdy na jejím úpatí zůstala po oblíbeném Festivalu planet pouhá pustina.

Alespoň částečným řešením bývá zpravidla takzvaná mozaiková seč, která spočívá v postupném sekání trávy tak, aby v každé seči zůstala část travního porostu neposekaná. Tím poskytne útočiště hmyzu. „Chyby se dělají především v tom, že se sekají některé plochy zbytečně a zaplevelené plochy se odsouvají. Je to bohužel lenost lidí, kteří sečou,“ vysvětlil Deníku ekolog Vilém Jurek.

Platba kartou? V řadě barů a restaurací stále něco nemožného
Hospody v Brně jen s hotovostí: K pivu patří mariáš, ne platební karty, zaznělo

Dlouhotrvající sucho a lidská nedbalost může zapříčinit požáry travních porostů. Právě před nimi varovali v uplynulých dnech jihomoravští hasiči, zareagovali tak na nedávné vyhlášení zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. „V této době je v místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru zakázané rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, kouřit, odhazovat hořící nebo doutnající předměty a používat zábavní pyrotechniku,“ upozornili v úterý hasiči.

Zdroj: Youtube

Na vláhu si brněnská zeleň navíc ještě chvíli počká. Ojedinělé přeháňky nebo bouřky se na jižní Moravě objeví nejdříve po víkendu. „V úterý bude skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti zejména na jihu ojediněle přeháňky nebo i bouřka. Nejvyšší denní teploty dosáhnou k dvaatřiceti stupňům Celsia,“ uvedl Ondřej Brambus z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.