Architekt Jakub Kynčl, který návrh vytvořil, si je podle svých slov vědom, že jsou pocity lidí smíšené. „Dům je silný a jednoznačný. Je to trochu jako s dršťkovou polévkou, buď ji člověk má rád, nebo ne, nic mezi tím,“ podotkl Kynčl. Dodal, že reakce odborníků byly převážně pozitivní.

Koncertní sál uvnitř Janáčkova kulturního centra.
Janáčkovo kulturní centrum v Brně: stavba koncertního sálu se opět odkládá

Nová budova se skleněnou fasádou je podle něj zvláštní v tom, že ačkoli vypadá, jako by stála na původní stavbě z roku 1915, není tomu tak.

„Dům je založený samostatně na dvaceti sloupech v atriu původního objektu. Je to nový dům, který výrazově odpovídá době svého vzniku a s více než sto let starou stavbou vytváří kontrastní dvojici,“ vysvětlil architekt.

Proti podobě stavby se na sociální síti Facebook vymezila například Lenka Křížová. „Většinou nic nekomentuji, jsme spíše pasivní uživatel sociální sítě. Ale když jsem centrum viděla, musela jsem ho vyfotit manželovi. Za mě je to neskutečný paskvil, který ve mně vyvolal odpor. Je to, jako kdyby se něco podobného postavilo třeba na zřícenině hradu,“ míní Křížová.

Protiletecký kryt pod Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity si zájemci prohlédnou v sobou 18. května.
Dosud nepřístupný protiletecký kryt v Brně. Nahlédněte dovnitř dřív než ostatní

Dodala, že samotný moderní vzhled budovy by jí nevadil. „Skleněné a moderní budovy mi rozhodně nevadí, když se postaví nová, nebo opraví celá, jako tomu je třeba u věžáků na Šumavské ulici,“ sdělila žena.

Provedení naopak ocenil Martin Prchal. „Jak je možné, že to někdo dovolil, se asi ptali i občané v roce 1930, když byla dokončená funkcionalistická stavba na náměstí Svobody, ve které dnes sídlí Komerční banka, obklopená převážně novorenesančními budovami. Stejná situace na stejném místě se opakovala v roce 2006 při dokončení obchodního domu Omega hned vedle ceněného domu U Čtyř mamlasů,“ myslí si Prchal.


Nahrává se anketa ...

Poznamenal, že se historie opakuje a všechno je v pořádku. „V různorodosti je dynamika a v konzervativnosti strnulost,“ napsal uživatel sociální sítě.

Nevyhraněný názor má například Simona Janečková. „Je pravda, že mohli pracovníci postavit budovu ve stylu, který by se víc podobal té původní. Ale asi mi to nevadí. Rozhodně jsem viděla stavby, které byly jako pěst na oko mnohem víc,“ vyjádřila se přímo pod okny centra Janečková.

Dům pro Julii v Brně těsně před dokončením.
Unikátní dětský hospic v Brně před dokončením. Prohlédněte si Dům pro Julii

Starší stavba s obdélníkovým půdorysem v minulosti sloužila jako vojenská hromadná výrobna oděvů. „Objekt není památkově chráněný, ale my ho za hodnotný považujeme. Vzhledem k tomu, ze dobře slouží, nebyl sebemenší důvod ho bourat,“ uvedl architekt.