Částku přesahující dvě stě milionů korun zaplatí město České poště za komplex tří vzájemně propojených budov na adresách Orlí 30, Orlí 32 a Benešova 8. Převod nemovitostí do městského majetku má být hotový do konce července. Do té doby si město zmíněné budovy pronajímá. Smlouva o pronájmu platí od poloviny dubna, měsíční nájemné činí více než 1,4 milionu korun.

V Reissigově kontrolovali v úterý ráno strážníci dodržování zákazu vjezdu.
Uzavření Reissigovy bez viditelné stavby: práce pod zemí nebo jen v neděli

Konkrétně se cena za odkup tří nemovitostí vyšplhala na 215 180 000 korun. Určil ji znalecký posudek. „Pro město by bylo výborné, pokud by se povedlo koupit objekty v blízkosti současné budovy magistrátu. Do nich bychom umístili nejen centralizovaný stavební úřad, ale i některé další úředníky, kteří využívají komerčně pronajaté prostory,“ uvedl brněnský radní pro oblast majetku Jiří Oliva.

Za významný bonus pro Brňany označil rovněž pokračování poštovní pobočky v budově. Ta v místě aktuálně funguje jako obnovená filiálka České pošty. „V jedné budově si lidé vyřídí jak úřední, tak poštovní záležitosti,“ pochvaloval si Oliva.


Nahrává se anketa ...

V režimu Pošta Partner začne pobočka fungovat od začátku května. „Česká pošta neměla pro budovy v centru Brna další provozní využití. Pro nás je podstatné, že v nich je Pošta Partner,“ podotkla ředitelka pobočkové sítě České pošty Martina Ivanová.

Nový Odbor územního plánování a stavebního řádu zahájí činnost se začátkem července. Aktuálně dělníci prostory určené pro nově zřízený stavební úřad upravují. V budově malují a mění podlahy. IT pracovníci současně připravují datové rozvody. Předpokládané náklady se pohybují v milionech korun, finální částka bude známá po dokončení úprav.

O sloučení stavebních úřadů v městských částech do jedné centralizované instituce rozhodli městští zastupitelé na svém zasedání loni v prosinci. Reagovali tak na novelu stavebního zákona s přesvědčením, že zajistí jednotný výklad územního plánu.

Zastupitelstvo brněnských Černovic. Starší ilustrační foto.
Zbavení se Romů: starostka Černovic ustála kontroverzní výrok, rezignaci odmítla

Od vedení městských částí i samotných Brňanů si ale vysloužili převážně kritiku. „Političtí představitelé druhého největšího města v Česku plánují bez dialogu se zástupci městských částí strukturu stavebních úřadů v rekordním čase rozbít a veškeré činnosti související s povolováním staveb převést pod hlavičku jediné osoby,“ reagovala před časem kníničská starostka Lenka Ištvanová.