Výzkumné týmy z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) se podílejí na vývoji nástroje umělé inteligence, který jednou pomůže kardiologům vyhodnocovat rizika jednotlivých pacientů s chronickým srdečním selháním. „Největším přínosem bude zrychlení práce lékařů prvního kontaktu a ambulantních kardiologů. Umělá inteligence předpoví riziko zhoršení srdečního selhání a nabídne lékaři návod k léčbě,“ popisuje mluvčí nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach.

Pomáhá k tomu i velké množství dat, které poskytuje právě i brněnská nemocnice.

V neděli začíná veletrh Techagro na brněnském výstavišti. Vystavovatelé už tam přivážejí velké stroje.
VIDEO: Traktory, obří zemědělská technika. Brněnské výstaviště plní velké stroje

Chronické srdeční selhání, tedy stav, kdy srdce není schopno dostatečně pumpovat krev, postihuje ročně miliony lidí po celém světě a představuje pro zdravotnické systémy jednotlivých zemí obrovské břemeno. U srdečního selhání je klíčová včasná diagnóza a výběr optimálního typu léčby. „Zrychlené stanovení správné diagnózy je přínos pro pacienta. Nástroj AI pomůže s rychlou diagnostikou srdečních chorob i lékařům na ambulancích a urgentních příjmech, jejich předání do péče příslušného odborníka se tak odehraje ještě rychleji než doposud,“ říká k projektu Roman Panovský, vedoucí výzkumného týmu ICRC, který ve svatoanenské nemocnici pracuje jako kardiolog.

Na projektu se podílí desítky kardiologů, softwarových vývojářů i datových vědců z celého světa. „Pokud přijde do ambulance pacient, nástroj umělé inteligence pomůže jednat rychleji na základě už mnohokrát řešených případů jinde po světě. Stejné příznaky totiž mohl mít jiný pacient kdekoli po světě. A jelikož z jeho dat vychází software AI, který má k dispozici i celý proces jeho léčby, a tedy ví, co skutečně zafungovalo, může mi pomoci pacienta nejen rychleji diagnostikovat, ale i navrhnout tu nejlepší léčbu,“ upřesňuje Panovský.


Nahrává se anketa ...

Umělá inteligence pomůže analyzovat i výstupy pokročilých zobrazovacích technik, jako jsou magnetická rezonance nebo CT skeny, které poskytují podrobné informace o struktuře a funkci srdce. AI algoritmy pomohou okamžitě detekovat jemné změny a abnormality. „V současné době je používání nástrojů umělé inteligence v oblasti zdravotnictví někdy hůře pochopitelné pro pacienty i poskytovatele zdravotní péče, u některých odborníků se nepotkává s příliš velkou důvěrou. A i to bychom rádi změnili,“ říká lékař Vladimír Kincl, výzkumný pracovník projektu.

VIDĚLI JSTE? Na brněnském náměstí vysadí mandloňový sad

Zdroj: poskytl KAM Brna