Na pochod poctivě trénuje celý rok. „Tady s kamarády sklízíme ovoce svého cvičení. Když něco děláte několik let, zlepšujete se. Doufám, že je to i vidět,“ usmívá se Dittel.

Akce Silly Walk se koná v Brně podeváté. „Už se z toho stala brněnská tradice. Chceme trochu probarvit všednost zimních dnů," říká jeden z organizátorů Adam Jandora.

Poprvé ale pochod není přesně sedmého ledna, na který připadá Mezinárodní den švihlé chůze. „Loni účast poprvé klesla, což nás trochu vylekalo. Zkusili jsme akci tedy experimentálně udělat v sobotu,“ vysvětluje Jandora.

Podle něj je důležité se před pochodem pořádně rozcvičit. „Některé výšvihy jsou extrémní a někdo si může natáhnout nějakou šlachu, což samozřejmě nechceme. Protahuju si zejména nohy, ale je potřeba rozhýbat celé tělo,“ přibližuje náměstek odboru levé nohy ministerstva švihlé chůze Jandora.

Pochod švihlé chůze láká i nadšence mimo jižní Moravu. „Pochodu se účastním každoročně s přáteli. Hodně mu fandím. Vždycky když se ráno před pochodem vzbudím, napadnou mě nové kroky, jak chůzi zešvihlit. Pak to aplikuju v praxi,“ podotýká Ondřej Lalinský z Tovačova na Hané.

Pochod prochází Českou ulicí na náměstí Svobody. „Tam uděláme hromadnou fotografii u vánočního stromu, což je premiéra. Doteď jsme při pochodu nikdy vánoční trhy nestihly. Vše zakončíme v Denisových sadech u obelisku,“ popisuje cestu Jandora.

Za poslední roky se účast pohybuje kolem dvou set lidí. „Příští rok bude jubilejní desátý ročník. Chceme udělat týden švihlé chůze i s výstavami," nastiňuje Jandora.