Minilaboratoře pro provedení tří experimentů přímo ve vesmíru vyrábí odborníci z brněnské společnosti SAB Aerospace. Astronauti v těchto speciálních přístrojích přivezou příští rok na Mezinárodní vesmírnou stanici lidskou moč, kostní dřeň i žabí embrya. Pokusy pomůžou astronautům ve vesmíru se zdravím a péčí o rostliny.

Mezinárodní vesmírná stanice.
Velká ohnivá show. Experti vědí, jak přesně zanikne Mezinárodní vesmírná stanice

Zhruba polovina astronautů se při pobytu ve vesmíru potýká s problémy s imunitou. „Dva z těchto experimentů by měly přispět k tomu, že se zjistí příčina a nebude hrozit to, že astronaut bude muset třeba kvůli rýmě z mise odletět dřív zpátky na Zemi," manažer projektu Biomission Tomáš Kordula. Ve vesmíru totiž můžou zdánlivě banální zdravotní potíže skončit i smrtí.

PODÍVEJTE SE NA KOMPLETNÍ VIDEOREPORTÁŽ:

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Pomocí experimentu Urinus pak vědci ověří, zda je možné ve vesmírných podmínkách přeměnit moč v hnojivo. „To by mělo sloužit k péči o rostliny ve vesmíru," dodal Kordula.


Nahrává se anketa ...

Misi Biomission 2019, v rámci které astronauti experimenty provedou, pro Mezinárodní vesmírnou stanici navrhla na žádost evropských vědců Evropská kosmická agentura a na starost ji má Češka Magdalena Herová. Ta pracuje pro švýcarské podpůrné centrum Evropské kosmické agentury. „Na projektu pracuje hodně Čechů, českých firem a dodavatelů. Spousta i přímo brněnských," podotknul Kordula.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME TAKÉ TOTO VIDEO:

Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

Video bylo součástí článku o Dnech jihomoravské kosmonautiky.