Podle brněnského radního pro územní plánování Filipa Chvátala věnují zástupci města v připravovaném novém územního plánu na základě nejnovějších námitek a připomínek velkou pozornost hned několika lokalitám. „Přízřenicím a Heršpicím, Líšni, Ořešínu i Medlánkám, tam hlavně Technologickému parku," vyjmenoval.

Námitku k upravené verzi plánu, kterou podepsalo 412 Brňanů, podala organizace Nesehnutí v roli zástupce veřejnosti. Podle nich nereaguje dostatečně na klimatickou krizi. Námitkou usilují o důkladnější ochranu zeleně a veřejných prostor, lepší podmínky pro cyklodopravu a jasnější formulaci plánu.

Oblast Technologického parku se má zastavět obrovským množstvím bytů. Ilustrační foto
Upravený územní plán Brna: Zrada i změny na poslední chvíli, kritizují ho lidé

Další desítky Brňanů vytvořily prostřednictvím webu Nesehnutí vlastní připomínky k nedostatkům v pozměněném návrhu plánu. „Jsme rádi, že se i letos do kampaně Udržitelné Brno zapojilo tolik lidí. Dát jim možnost vyjádřit se k budoucí podobě jejich města bylo jedním z našich hlavních cílů," okomentovala koordinátorka kampaně Barbora Kosinová.

Kromě Nesehnutí podaly námitku dvě desítky zástupců a zástupkyň veřejnosti, kteří pochází z občanských iniciativ a s organizací v souvislosti s plánem spolupracují. Zaměřily se například na větší ochranu zeleně a zahrádek, plánovanou nadměrnou výstavbu v okrajových městských částech i na ohrožení komunitního parku Hvězdička v Zábrdovicích.

Vizualizace jednoho z developerských projektů v Brně. Ilustrační foto
Hrozí zmenšení Brna: v Přízřenicích zvažují kvůli masivní výstavbě odtržení

Námitky a připomínky úředníci magistrátního odboru územního plánování a rozvoje v současné době stále ještě evidují a připravují k vyhodnocení. Počet zhruba čtyř tisíc podání proto ještě není konečný. „Celkové číslo požadavků bude známé po ukončení evidence na přelomu července a srpna," sdělila Zdeňka Obalilová z tiskového střediska magistrátu.

Upravený návrh plánu představitelé města zveřejnili v polovině května. V druhé půlce června pak uspořádali dvě veřejná projednání na brněnském výstavišti. Jestli se bude konat i další projednání, ke kterému se přistoupí na základě nejnovějších námitek a připomínek, rozhodnou podle Chvátala do měsíce. Uskutečnilo by se případně zřejmě letos v prosinci. V původním plánu s ním vůbec nepočítali.

Brno, ilustrační foto
Dopravní změny v plánu: kritika bystrcké 43, obavy ze zničení okolí Medlánek

Zástupci města plánují na zastupitelstvu schválit nový územní plán na podzim příštího roku. Na konci stejného roku končí platnost stávajícího plánu z roku 1994.

Počty podání k návrhu nového územního plánu Brna

2020: přes 8 tisíc.

2021: předběžně okolo 4 tisíc.