V oblasti Tomkova náměstí nyní jezdí řidiči ve dvou pruzích v každém směru. Částečně po provizorním mostě, kde platí snížená rychlost dvacet kilometrů v hodině. „V létě se tady změní dopravní režim. Omezení ale i nadále potrvá," řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Řidiči i dál projedou ve dvou pruzích v každém směru, ale změní se trasa průjezdu.

Harmonogram prací na velkém městském okruhu v Brně z dubna 2023.
Velký městský okruh v Brně: hotová třetina, prohlédněte si aktuální plán prací

Kromě Tomkova náměstí dělníci pracují také na dalších třech částech velkého městského okruhu, a to v Bauerově, Žabovřeské a Rokytově. „Až stavby skončí, bude to znamenat ve všech místech významné zjednodušení dopravy. Jak je vidět v případě Bauerovy, je to i výrazné zlepšení městského prostředí," podotkl Kupka.

Mátl věří, že všechny čtyři aktuální stavby na velkém městském okruhu v Brně budou hotové do konce příštího roku. „A v brzké době. Možná rok poté budeme schopní zahájit další významnou stavbu. A to tunel Vinohrady, který doplní celou východní část okruhu, aby byl plně funkční," sdělil Mátl.

Řidiči mohou sledovat, jak vzniká část velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova v Brně.
VIDEO: Měsíc na VMO u Tomkova náměstí v Brně. Podívejte, jak hlavní trasa roste

Ředitelství silnic a dálnic nyní pokračuje v přípravě. „Letos chceme vysoutěžit dodavatele a zhotovitele průzkumné štoly tunelu. Pak chceme získat stavební povolení. Stále myslíme, že rok 2025, 2026 z hlediska zahájení stavby je stihnutelný," konstatoval Mátl.

Ministr Kupka ujistil, že vláda počítá s tím, že budou peníze na klíčové investice, mezi něž brněnský velký městský okruh patří. „Jsme teď uprostřed debaty jak zvládnout rozpočet na příští rok. Zároveň v letos představím vládě a veřejnosti výhled klíčových staveb v následujících deseti letech. Budeme hledat způsob, jak nejenom v tomto mandátu vlády, nachystat financování," přiblížil Kupka.