Od neděle kvůli postupujícím pracím na VMO Tomkovo náměstí a Rokytova platí v okolí brněnského Tomkova náměstí několik nových dopravních omezení. Mezi ta nejvýraznější patří úplná uzavírka Karlovy ulice v úseku od křižovatky s Provazníkovou po orientační číslo 36 a převedení dopravy do jednoho pruhu v obou směrech ve Svatoplukově v úseku od ulice Markéty Kuncové po Karlovu.

Uzavřená je také křižovatka Svatoplukovy a Podsednické. „Naše vozy nejsou ani tak omezeny uzavírkou Karlovy, jako spíše omezením ve Svatoplukově. Tam nabíraly v pondělí ráno zpoždění třicet až padesát minut," popsala mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Podle informací z webu dopravního podniku jezdila v pondělí ráno se zpožděním i tramvajová linka číslo 4, a to zhruba o pět minut. Nejvíce se ale zhuštěný provoz v Židenicích a Husovicích projevil na autobusových linkách 44, 57, 72, 75 a 84. „Zpoždění jsme evidovali i na trolebusu číslo 27. Spoje jezdily mimo jízdní řád, ale zastávky byly kontinuálně obsluhovány. Cestující strávili více času ve vozech," uvedla Tomaštíková.


Nahrává se anketa ...

V následujících dnech by se podle Tomaštíkové měla situace zlepšit. „Nejhorší je vždy první den, než si řidiči osobních vozů najdou své objízdné trasy," vysvětlila.

To potvrdili Brněnskému deníku Rovnost také policisté. „Největší kolony vznikají v ranní a odpolední špičce, kdy ráno stojí kolona směrem k Husovickému tunelu a odpoledne ve směru na Svatoplukovu. Dopravní policisté se na místo zaměřují, ale není potřeba jejich přítomnost po celý den," sdělil policejní mluvčí Petr Vala.

V pondělí okolo deváté hodiny dopoledne byl zvýšený provoz v obou směrech, více aut se ale řadilo ve směru od Husovického tunelu ke Svatoplukově.

Původně měla auta projíždět jedním pruhem v obou směrech i v Provazníkově od tunelu až po křižovatku s Karlovou ulicí. „Zúžení platí od nájezdu na nový most přes Svitavu po křižovatku. Úsekem od Husovického tunelu k tomuto nájezdu projedou řidiči v režimu 2+2," upřesnila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Do jednoho pruhu je převedená také doprava od Tomkova náměstí po Husovický tunel ve směru k tunelu. V opačném směru jezdí řidiči oběma pruhy.

Směrem na Svitavy mohou řidiči jedoucí z Rokytovy nebo Gajdošovy ulice využít doporučenou objížďku vedoucí Bubeníčkovou, Jugoslávskou a Merhautovou ulicí. V případě cesty na Dukelskou třídu vede objízdná trasa ulicemi Vranovská, Svitavská, Novákova a Dačického. Do Adamova, Bílovic nad Svitavou a brněnské městské části Maloměřice a Obřany se šoféři dostanou díky objížďce po Valchařské ulici. Do Židenic nebo Líšně následně projedou toutéž ulicí, ale v opačném směru.

Dopravní omezení potrvají do poloviny sprna, kdy silničáři plánují zprovoznit hlavní trasu velkého městského okruhu na Tomkově náměstí a Rokytově. Od července se k nim přidá i kompletní uzvaírka Husovického tunelu. Dopravu převedou pracovníci na takzvanou starou Provazníkovou, a to v úseku od Tomkova náměstí po Merhautovu ulici, v režimu jednoho jízdního pruhu v každém směru.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Poslechněte si názory cestujících na omezení poslechu hudby pro řidiče MHD v Brně

Čtyři oslovení lidé, čtyři názory. Poslechněte si v článku reakce Brňanů, co si o novém nařízení myslí. | Video: Deník/Tomáš Valaškovčák