Rozhodnutí o uvolnění postu předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny padlo v uplynulém týdnu na zasedání městského zastupitelstva. Pozici ohodnocenou zákonnými tabulkami na sto tisíc korun ale ostatní zástupci opozice označili dokonce za trafiku.

Protože Piráti dle svých slov považují agendu národnostních menšin za důležitou, budou v práci pokračovat i za nově nastavených podmínek. „Nechci, aby na všechny pozitivní výstupy bylo nahlíženo pouze v kontextu odměny, která se s uvolněnou funkcí ze zákona pojí,“ vysvětlila Deníku předsedkyně výboru Monika Lukášová Spilková. Změnu předloží pirátský zastupitelský klub na březnové zasedání zastupitelstva.

Zatímco opoziční zastupitelé Adam Zemek a Marek Lahoda s uvolněnou funkcí Lukášové Spilkové problém neměli, někdejší radní Tomáš Koláčný přiznal pochyby. „Na jednání klubu dvanáctého ledna nebylo informováno o skutečnosti, že se má jednat o uvolněnou funkci, kterou podpořit s čistým svědomím nemohu,“ napsal Koláčný na pirátském online fóru.

Právě nejasná komunikace mezi členy zastupitelského klubu a posléze místního sdružení zapříčinila roztržku mezi některými Piráty. Ta vyvrcholila návrhem na odvolání opozičního zastupitele Adama Zemka z předsednictva brněnského místního sdružení. Odvolání avizoval někdejší brněnský radní Róbert Čuma s bývalými městskými zastupiteli Markem Fišerem a Lukášem Mamulou.

Na setkání padla vysvětlení

Pondělní diskuze v pirátském centru se online zúčastnila mimo jiné europoslankyně a někdejší brněnská zastupitelka Markéta Gregorová. Na setkání podle ní padla vysvětlení motivace získat agendu národnostních menšin pro Piráty.

„Můžeme si to malovat, jak chceme, ale faktem je, že stále panuje pnutí jak mezi některými přítomnými menšinami, tak mezi menšinami a většinovou společností, včetně diskriminace, například na pracovním či bytovém trhu,“ podotkla europoslankyně Gregorová.

Připustila však, že ke způsobu komunikace nově nabyté uvolněné funkce Lukášové Spilkové měla výhrady. „To nejpodstatnější zaznělo hned na začátku, tedy že Monika Lukášová Spilková hodlá funkci předsedkyně výboru vykonávat jako neuvolněná,“ pokračovala Gregorová.

Předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Lukášová Spilková na pondělní debatě upozornila, že je již v kontaktu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Laurenčíkovou. Blíže taktéž okomentovala vizi své nové funkce.

Drony a následné vyhodnocení dat umělou inteligencí. Takové jsou moderní postupy pro zemedělce v boji s plevelem.
Drony nad polem v režii vědců z Brna. V boji s plevelem pomůže umělá inteligence

„Za mě je tedy tímto situace vyřešená, omluvu vůči brněnskému místnímu sdružení ohledně rychlé a trochu naivně nadšenecké koordinaci plánu přijímám a věřím, že debata pomohla zklidnit emoce,“ dodala Gregorová, která v brněnském zastupitelstvu působila mezi lety 2018 a 2019.

Jako neuvolněný zastával za Piráty v minulosti stejnou funkci například Marek Fišer, od předloňských komunálních voleb pak post obsadil Břetislav Štefan za Sociální demokracii. Jako neuvolněnému předsedovi Výboru pro národnostní menšiny mu náležela měsíční odměna kolem osmi tisíc korun.