Na špatný stav silnic upozorňuje i starostka Dolních Kounic Radka Formánková. „Se správou silnic jednám už dlouho. V souvislosti s plánovanou výstavbou kanalizace jsem požádala o peníze i na doplacení opravy povrchu silnice, jelikož je to pro ně výhodnější. Snad mi vyhoví. Také s nimi mluvím o havarijním stavu silnice do Ivančic. Prý tam jsou nedořešené majetkové vztahy,“ uvedla starostka.

Extreme food festival Brno 2018 v brněnských Lužánkách.
Extrémní jídlo přilákalo v Brně téměř 1500 lidí. Dávali si šneky, hady či cvrčky

Z téměř čtyř tisíc kilometrů silnic druhé a třetí třídy v Jihomoravském kraji je zhruba polovina v nevyhovujícím až havarijním stavu. Nejhorší je to právě v Brně a na Brněnsku. „Vše závisí na penězích. Letos jsme od kraje dostali 570 milionů korun, to je obdobné jako v minulých letech. Částka zahrnuje veškerou běžnou úpravu silnic, opravy, údržby a podobně. K tomu máme 150 milionů na investiční akce a 13,3 na opravy silnic a mostů. Získáváme prostředky i z dalších zdrojů jako jsou evropské fondy nebo státní peníze,“ sdělil ředitel jihomoravských silničářů Zdeněk Komůrka.

Stav silnic v Brně a na Brněnsku• Silnice II. a III. třídy jsou v Jihomoravském kraji nejhorší v Brně a na Brněnsku.
• V loňském roce bylo v okrese Brno-venkov z téměř tisíce kilometrů silnic čtyři sta v havarijním stavu.
• V Brně bylo v havarijním stavu pětačtyřicet kilometrů silnic ze sto třiceti.
• Jihomoravským silničářům na opravy chybí peníze.
• Většina peněz z letošního příspěvku Státního fondu dopravní infrastruktury poputuje do oprav mostů.
• V Brně dělníci opravují silnice na několika místech.


Aby se stav silnic zlepšil natolik, že budou ve vyhovujícím nebo výborném stavu, je podle Komůrky potřeba dostat obdobné částky několik let po sobe. „A to ještě musíme opravit mosty, které jsou ve velmi špatném stavu,“ dodal.

Nový průtah v obci je potřeba udělat třeba v Lomnici. „Silnice jsou poškozené, jsme ale okrajová část okresu Brno-venkov i Blanenska. Silničáři slibují opravy, ale většina z nich nás teprve čeká,“ sdělil starosta Milan Vojta.

Kuřimský starosta Drago Sukalovský je s prací silničářů naopak spokojený. „Když to srovnám s cestami jinde, u nás je to dobré,“ poznamenal.

Řidič Jakub Procházka z Bílovic nad Svitavou míní, že pár úseků by bylo dobré opravit. „Třeba mezi Řícmanicemi a Kanicemi nebo v Bílovicích u kostela. Tyhle cesty jsou v dezolátním stavu. Ale jiné jsou docela pěkné,“ podotkl.

V Brně je podle spolku Brno autem nejhorší Merhautova ulice. „Je to tankodrom. Jinak se silnice v Brně sice spravují, ale opravy se nekoordinují moc dobře. Dělníci rozkopou hodně míst v jeden moment a pak tam ani normálně v pracovní den nejsou,“ postěžoval si předseda spolku Jan Mandát.

Podle řidičky Veroniky Mamulové jsou právě dlouhotrvající uzavírky to nejhorší. „Silnice se mi nezdají tak hrozné, ale omezení všude nesnáším,“ sdělila.

Brněnské komunikace zaznamenaly zhoršený stav silnic v Brně na několika místech. Například na Mendlově náměstí nebo v Lipové ulici. „Souvislou údržbu ulic ve špatném stavu plánujeme od letoška do roku 2021,“ uvedla Zuzana Šrámková za brněnský magistrát.

Ilustrační snímek.
Jádra v obecních bytech jsou stará. Radnice jich letos opraví stovky