Na středečním oficiálním otevření promluvil například manžel nejmladší dcery původních majitelů Daniely Hammer-Tugendhatové, Ivo Hammer. „Mám velkou radost z otevření těchto zahrad, protože se tím obnovuje historie," pronesl Hammer.

Kdysi společnou zahradu obou domů rozdělil na dvě menší parcely historický vývoj po druhé světové válce. Později se mezi části přidal navíc i plot. Po opravách obou vil a zahrad, které byly dokončeny v letech 2012 u vily Tugendhat, a 2014 u vily Löw-Beer, byly v posledních letech obě zahrady propojeny turniketem. Nově již návštěvníci mohou zahrady projít zcela zdarma.

Novinka je přípravou na spojení se zahradou Arnoldovy vily, jejíž obnova začne už tento měsíc a otevření je v plánu za rok. „Provoz budeme samozřejmě pozorně monitorovat a vyhodnocovat," uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc s odkazem na nutnou udržitelnost projektu u památky Unesco.

Místo bude volně přístupné v letní otevírací době od úvodu dubna od 10.00 do 18.00 každý den kromě pondělí. V období od listopadu do února pak od 9.00 do 17.00. Kromě prohlídky zahrady lze využít i nový okruh Vila zvenku, jehož kapacity jsou pro letošní letní sezonu výrazně navýšené. Dříve byl vstup na zahrady za padesát korun.