Vytvoří online přístupnou databázi městských knih z období mezi lety 1526 a 1620. „Městské knihy ukazují fungování Brna v minulosti. Jsou to především hospodářské, správní a právní dokumenty,“ uvedla Hana Jordánková z městského archívu. Dodala, že listiny kromě vědců využívají často také amatérští badatelé.

Soupis knih zpřístupní na svém webu ústecká univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Projekt organizuje. „Dokumenty také digitalizujeme. K rukopisu připojíme i CD disk s doplňujícími informacemi,“ řekla Jordánková.

Na projektu Libri Civitatis spolupracují archivy Brna, Prahy, Karlovy univerzity a zmíněné univerzity. Původně zahrnoval jen revizi a doplnění seznamu městských knih do roku 1526 zpracovaného v šedesátých letech minulého století. „Letos jej rozšiřujeme až do roku 1620. Tím však nekončíme, je to práce na desítky let,“ upozornila archivářka.

Na projekt Brno letos dostalo 115 tisíc korun. „Pracovníci archivu s ním pomáhají prakticky zadarmo,“ podotkla Jordánková. Brno chce do roku 2013 také dokončit digitalizaci dat ze sčítání lidu mezi roky 1850 a 1921. Najme si na ni soukromou firmu. „Předpokládáme, že za to zaplatíme jedenačtyřicet milionů,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.