Za neprofesionální považují především chování nynějšího ředitele Úrazové nemocnice i Nemocnice Milosrdných bratří Pavla Pilera „Jsme v situaci, kdy i přes naše opakované pokusy o konstruktivní dohodu s vedením nemocnice neustále narážíme na neprofesionální přístup a v neposlední řadě na nesmyslný tlak ze strany vedení, demotivující příkazy a dokonce i dehonestaci,“ píší chirurgové Úrazové nemocnice v dopise.

Na chirurgickém oddělení Úrazové nemocnice pracuje aktuálně čtrnáct lékařů. Šest z nich nyní prostřednictvím otevřeného dopisu oznámilo výpověď z přesčasů, a to od začátku října. Ideální počet lékařů pro zajištění odpovídající péče pacientům a pracovních podmínek samotným chirurgům přitom odhadují na dvacet.

Další lékaři mají být současně připravení odejít z nemocnice v případě, že zástupci města a špitálu nezačnou situaci co nejdříve adekvátně řešit.

„Místo pozitivního přístupu se vedení nemocnice rozhodlo jít cestou nátlaku, demotivace a vytváří nepřátelské prostředí, které se již v tak stresujícím oboru může dříve či později projevit na naší práci,“ vysvětlují v dopise lékaři.

Vzniklou situací se vedení Brna plánuje zabývat ve středu odpoledne, kdy se radní sejdou nejdříve s ředitelem Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří Pavlem Pilerem, následně s jednotlivými chirurgy. „Vedení Úrazové nemocnice s dopisem nesouhlasí. Své stanovisko chce ředitel nejdříve sdělit zástupcům města,“ uvedla mluvčí špitálu Andrea Šromová.

Brněnská zastupitelka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dagmar Seidlová označila některé situace popisované v dopise za urážlivé a nepřijatelné. Zároveň uvedla, že Piler po středečním jednání pravděpodobně dostane příležitost a čas situaci řešit. „Bylo by nekorektní, kdyby takovou možnost vůbec nedostal. Zítřejším výstupem bude nejspíše apel, aby se situaci v obou nemocnicích pokusil vyřešit. Dostane k tomu jasný časový termín,“ řekla Seidlová v úterý pro Brněnský deník Rovnost.

Pro Brňany může výpověď z přesčasů části chirurgů Úrazové nemocnice znamenat komplikace se zajištěním chirurgické pohotovosti. Prodloužit se mohou také čekací lhůty na plánované operace. „Za stavu, kdy v Brně drží pohotovostní službu pouze tři nemocnice včetně naší, hrozí absolutní kolaps chirurgické péče a s ní spojené léčby,“ upozorňuje část lékařů v dopise zaslaném městu.

Podle zastupitelky Seidlové, která je současně primářkou anesteziologicko-resuscitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno, je nutné najít kompromisní řešení. „Oba špitály musí fungovat. Výpověď z přesčasů by neznamenala přerušení pohotovosti, spíše omezení plánovaných zákroků,“ podotkla Seidlová s tím, že věří v nalezení shody mezi oběma stranami.