„Želvušky jsou fascinující organismy schopné přežít v extrémních podmínkách. Mají pověst nejodolnějších tvorů na planetě Zemi. Běžně bývají menší než makové zrno,“ zmínil ředitel centra Tomáš Knop.

Na Moravském náměstí se zase objevil další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii, deset metrů velká nanostruktura. Obklopená je fotografiemi neviditelných superhrdinů.

Stavební práce od pondělka přinesou omezení v Bauerově ulici v Brně.
VIDEO: Velká dopravní změna v Brně, v Bauerově začala kvůli VMO nová omezení

O své zážitky se do Brna přijede podělit i Jeremy Poole – anglický inženýr, jehož vášeň pro elektronovou mikroskopii vyústila v pořízení elektronového mikroskopu do vlastní garáže. Na přednášce ve čtvrtek na hvězdárně bude mimo jiné vyprávět o své zálibě v pavoucích. Právě snímky mikrosvěta, které pořídil, budou k vidění na Moravském náměstí.

Brno je světovou Mekkou elektronových mikroskopů. „Příklady z mikrosvěta ukazují krásu lidskýma očima neviděnou. Akce, jako jsou Dny elektronové mikroskopie, mohou získat mladé lidi pro výzkumnou a badatelskou činnost. Brno je město elektronových mikroskopů, drží krok a určuje vývoj v této oblasti," sdělila ministryně pro vědu Helena Langšádlová.