Nabídku prvních stánkařů na Zelném trhu si návštěvníci prohlédnou dokonce o týden dřív. Jedním z největších tahounů letošního předvánočního programu je nové umístění ledového kluziště, které se po letech přesune od sochy Jošta k takzvanému brněnskému moři na Moravském náměstí. Tam bude také vyhlídkové kolo, které už začali stavět. A nově také vánoční strom.

3.12.2020 - vánoční trhy v Brně
Brněnské Vánoce: Druhé nejlepší na světě, tvrdí. Trhy budou i na Staré radnici

Rozsvícení vánočních stromů v Brně

 • náměstí Svobody: 24. listopadu 2023 v 17.00 hodin
 • Zelný trh: 24. listopadu 2023 v 18.00 hodin
 • u sochy Jošta na Moravském náměstí: 24. listopad 2023 v 19.00 hodin

Tisíce vánočních světýlek se na vánočním stromu na náměstí Svobody rozsvítí 24. listopadu v pět hodin vpodvečer. Slavnostní program bude vzápětí pokračovat rozsvícením vánočního stromu na Zelném trhu, které se uskuteční jen o hodinu později. „Předcházet bude od čtyř hodin odpoledne program na náměstí Svobody s Dětským sborem Brno a chůdaři. Překvapením se stane takzvaný wall dancing, tedy tanečníci na zdi domu. Po rozsvícení se lidé mohou těšit na koncert brněnské swingové kapely Heart of Dixie,“ přiblížila začátek adventního programu mluvčí brněnského Turistického informačního centra Hana Bánovská.

Novinkou letošního roku je také další vánoční strom, a to na Morsvkém náměstí u sochy Jošta. Ten se rozsvítí také 24. listopadu, začátek bude v sedm hodin večer.

PŘIPOMEŇTE SI LOŇSKÉ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU NA NÁMĚSTÍ SVOBODY:

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Ve srovnání s loňskou sezónou letos pořadatelé slibují více koncertů a kulturního programu. Náměstí Svobody rozehraje každodenní hudební a kulturní program, součástí budou také odpolední a večerní koncerty nebo vystoupení folklorních souborů, která jsou naplánovaná na soboty.


Nahrává se anketa ...

„Atmosféru pozdních večerů podpoří hudební mixy vytvořené pro adventní období. Zábavu vždy ve tři hodiny odpoledne doplní speciální program pro děti. O ten se postarají buď samotné děti, nebo pro ně zahrají divadelní soubory,“ pokračovala Bánovská.

Stánky v centru Brna

 • náměstí Svobody: od 24. listopadu, 61 stánků hlavně s jídlem a pitím
 • Zelný trh: od 17. listopadu, nově vyrobené stánky (víc než stovka řemeslných boudiček), pravidelná vystoupení kapel
 • nádvoří Staré radnice: gurmánská zóna Gourmet Vánoce
 • u sochy Jošta
 • Moravské náměstí

Nedílnou součástí každoročního adventního programu je v Brně dřevěný Halouzkův betlém. Nejinak tomu bude již za několik týdnů, kdy se na ručně vyřezávané součásti včetně dřevěné hvězdy podívají samotní Brňané.

„Na trhy chodíme s přáteli každý rok, ale většinou spíš až po rozsvěcování stromu, to se tam ani nedá pohnout. I když svařák ze stánků leze do peněz a do hlavy, je to pořád lepší atmosféra než sedět večer doma na gauči a popíjet vlastní,“ okomentovala třeba Šárka Marková.

JEDEN ZE SYMOBLŮ BRNĚNSKÝCH VÁNOC JE HALOUZKŮV BETLÉM, PODÍVEJTE SE NA NĚJ:

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Kromě nové lokality pro adventní kluziště patří mezi novinky také speciální gurmánská zóna Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice, která potěší i nejmlsnější chuťové pohárky. „Navíc se v centru objeví několik dvorků a výloh s vlastními vánočními instalacemi. Těšit se lidé mohou i na Svátek světla, který připravuje Hvězdárna a planetárium Brno,“ vyjmenovala mluvčí městského Turistického informačního centra Bánovská.

Vánoční stromy v Brně

 • náměstí Svobody: jedle bělokorá od Olomučan (Blanensko), výška 16 metrů
 • Zelný trh: jedle ojíněná z Rakvic (Břeclavsko), výška 16 metrů, stáří přibližně 20 let

Bohatý program nebude chybět ani na Zelném trhu. Kromě desítek stánků jej každoročně ozdobí velký vánoční strom. Pro letošní rok jej zástupcům města věnovali představitelé Rakvic na Břeclavsku. „Krásná jedle ojíněná je vysoká zhruba šestnáct metrů, stáří odhadujeme na přibližně dvacet let. V Rakvicích ji musí pokácet, protože přerůstá do silnice, a proto se ji rozhodli věnovat městu, aby ještě udělala radost během adventních trhů. Strom na Zelném trhu se poprvé rozsvítí tradičně ve stejný den, jako na náměstí Svobody, a to o hodinu později, tedy v šest hodin vpodvečer,“ lákala mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Smrk z rakvické Dolní ulice, který zasadila před více jak čtyřmi desítkami let Věra Rozsypalová, letos o adventu zkrášlí brněnský Zelný trh.
Vánoční strom pro Zelný trh v Brně: Jsme hrdí, že bude od nás, těší malou obec

Náměstí Svobody ozdobí vánoční strom ze Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Podobně jako u Zelného trhu půjde o jedli, tentokrát však bělokorou.

Kompletní a detailní program brněnských Vánoc najdete ZDE.

Strom vyrostl nedaleko Olomučan na Blanensku. Původně měřil osmnáct metrů, po usazení na náměstí bude jeho výška o dva metry nižší. Stejně jako každý rok se zájemci se stromem rozloučí v Bílovicích nad Svitavou, tentokrát ve čtvrtek 16. listopadu odpoledne. Od prvního rozsvícení vánočního stromu na takzvaném Svoboďáku letos uplyne devětadevadesáté výročí.

Adventní program na Zelném trhu, u sochy Jošta a na Moravském náměstí připravují zástupci Brna-středu. „Advent na Zelňáku bude letos výrazně jiný, nechali jsme vyrobit více než stovku nových stánků. Změn doznal i program, každý den vystoupí tři kapely. Chceme, aby se lidem na Zelňáku líbilo, dobře se bavili a pokud možno se tam i vraceli,“ uvedla místostarostka Brna-středu Ludmila Oulehlová, která má na starost obchod a služby.

Vánoční trhy na Zelném trhu a Moravském náměstí v Brně
Brněnské vánoční trhy? Zloději zkouší vydělat na kelímcích

Na čtyřech brněnských náměstích navštíví lidé po dobu čtyř týdnů přes dvě stovky nejrůznějších stánků. Na tepajícím náměstí Svobody jich návštěvníci najdou jednašedesát převážně s jídlem a pitím. Řemeslné výrobky potěší zájemce zejména na Zelném trhu, a to v některé z více než stovky boudiček. Podobně jako v uplynulých letech potrvají brněnské adventní trhy i letos takřka do samotných Vánoc, konkrétně do 23. prosince.

Brněnské adventní trhy 2023

 • První nadšenci se mezi více než stovkou stánků projdou od 17. listopadu na Zelném trhu.
 • O týden později, konkrétně 24. listopadu, zahájí Brňané předvánoční veselí na náměstí Svobody.
 • Na náměstí Svobody rozsvítí strom 24. listopadu v pět hodin vpodvečer, na Zelném trhu o hodinu později.
 • Jídlo, pití a řemeslné výrobky nakoupí návštěvníci ve dvou stovkách stánků.
 • Novinkou je pro letošek například zóna pro gurmány nebo nové kluziště na Moravském náměstí.
 • Konec bude 23. prosince.

Vánoční poutákKlikněte na obrázek a pošlete nám zprávu. Děkujeme a přejeme poklidné předvánoční období.Zdroj: Redakce