Už od soboty si první nadšenci odpočinou například na koupališti Dobrák v brněnském Králově Poli. Tamní zástupci se symbolicky na Den dětí a v neděli rozhodli vybírat dobrovolné vstupné. Záležet však bude také na počasí. „Hlásí bouřky, pokud by nám počasí nepřálo, odložili bychom otevření nejspíše na příští týden,“ nechal se slyšet manažer koupaliště Jan Blahut.

Na návštěvníky čekají na místě nové skříňky a lehátka. Oproti loňskému roku zvýšilo vedení koupaliště ceny vstupného přibližně o pět až deset procent, což u základní celodenní vstupenky odpovídá zhruba dvaceti korunám. Za standardní celodenní vstupné zaplatí dospělí dvě stě šedesát korun.

Kompletně novou čističkou vody se letos chlubí koupací biotop v Brně-jihu.

K rozkladu biologických nečistot využívá bakterií, které žijí na kořenech vodních rostlin. „Nepoužíváme žádný chlor,“ podotkl ředitel biotopu Marek Svrčina a dodal, že vstupné zůstává pro letošní sezónu stejné jako loni. Dospělí tak za klasickou vstupenku zaplatí sto devadesát korun, koupaliště navštíví od soboty.

Celodenní vstupenka pro dospělého na koupalištích v Brně:

  • Riviéra: loni 300 korun, letos 300 korun
  • Zábrdovice: loni 195 korun, letos 195 korun
  • Kraví hora: loni 200 korun, letos 200 korun
  • Biotop: loni 190 korun, letos 190 korun
  • Dobrák: letos 260 korun, oproti loňsku zdražení o pět až deset procent

O týden dříve než v uplynulém roce si Brňané užívají vodní radovánky na vyhledávaném koupališti Kraví hora. První návštěvníky přivítaly venkovní bazény už v pondělí 27. května. Novinkou je zejména efektivnější systém objednávek, ve kterém zákazníci při objednávaní jídla obdrží elektronický čip. „Po zpracování objednávky se zařízení rozezní a návštěvník si může vyzvednout objednávku, aniž by čekal ve frontě,“ vysvětlil ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora Evžen Hrubeš.

Dále mají návštěvníci k dispozici nové cesty, opravené schodiště, sítě a kůly u plážového volejbalu a sítě kolem hřišť. Více lidí se současně vejde do občerstvovací zóny. Také v případě Kraví hory zůstává ceník ve stejné podobě jako v loňském roce. Vstupenka na celý den vyjde dospělé na dvě stě korun.

Výjimkou nejsou ani venkovní plovárny městské firmy Starez Sport. Rovněž na Koupališti Zábrdovice nebo Riviéře si lidé hlouběji do kapsy v případě vstupného nesáhnou. Zatímco u prvního koupaliště pořídí dospělí celodenní vstupenku za sto pětadevadesát korun, na Riviéře zaplatí za stejný formát tři sta korun. „Na koupališti v Zábrdovicích jsou k dispozici hřiště na pétanque, plážový volejbal a pingpongové stoly. Na Riviéře si návštěvníci vyzkouší plážové sporty. Letos jsme pro zájemce připravili aquaerobik, jógu, taneční workshop nebo trénink basketbalu, házené a plážového volejbalu,“ vyjmenovala mluvčí Starez Sportu Michaela Dittrichová.

Vrásky na čele nicméně provozovatelům venkovních plováren přidělává počasí. Zatímco v pátek hlásí meteorologové na jihu Moravy polojasno a postupně oblačno, v sobotu již předpokládají spíše déšť a bouřky. „K večeru ubývání srážek. Nejvyšší denní teploty devatenáct až dvaadvacet stupňů Celsia,“ uvedl Ondřej Brambus z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.