Vedení městské části Brno-Vinohrady poslalo před pár týdny obyvatelům obecních bytů dopis s nepříjemným návrhem. Týkal se sedmi stovek bytů z celkového počtu jedenácti set. Lidé měli podepsat navrhovaný dodatek smlouvy, který by sjednotil nájemní sazby.

V současnosti platí část nájemců sumu okolo třiačtyřiceti korun za metr čtvereční měsíčně. Podle dodatku smlouvy by měli platit měli platit městem stanovené ekonomické nájemné, které nyní odpovídá sto devítikorunám za metr čtvereční.

Byla útočnou zbraní baseballová pálka? I to rozplétá brněnský krajský soud v případu bitky na brněnském Cejlu.
Krvavá bitka na brněnském Cejlu: soud řeší, jestli útočili pálkami nebo koštětem

V dopise upozorňují nájemníky na možnost soudního řešení. „Je zapotřebí připomenout, že v případě sporu o výši nájemného bude o stanovení jeho odpovídající výše rozhodovat soud, který bude přihlížet k výši obvyklého nájemného,“ píše se v něm. Tržní nájemné přitom podle dopisu dosahuje částek až nad tři sta korun za metr čtvereční.

Městská část Brno-Vinohrady chce sjednotit sazby nájmů u obecních bytů. U většiny z nich pro to ale nemají právní oporu.Městská část Brno-Vinohrady chce sjednotit sazby nájmů u obecních bytů. U většiny z nich pro to ale nemají právní oporu.Zdroj: Deník/Aneta Denemarková

Jak ale představitelé Vinohrad nyní přiznávají, u soudního sporu by měli právní oporu ke skokovému zvýšení jen u části obyvatel.

Zzhruba u čtvrtiny z oslovených. „Odhadem u čtvrtiny je možno postupovat bez omezení, další polovina je s omezením, a to o dvacet procent za tři roky a u zbývající čtvtiny je inflační doložka, takže pouze o inflaci,“ napsal místostarosta Brna-Vinohrad Jiří Pustina v komentáři na Facebooku.

Motosalon 2024 v Brně trhl rekordy. Podívejte se
Motosalon 2024 v Brně trhl rekordy. Podívejte se

To samé řekla i advokátka Barbora Chmelařová z kanceláře Frank Bold Advokáti v dřívějším rozhovoru pro Deník.  „Pokud je nájemní smlouva uzavřena na dobu neurčitou a není v ní jakékoliv ustanovení o způsobu zvýšení nájemného, pak je pronajímatel oprávněn zvýšit nájemné maximálně o dvacet procent z nájemného za poslední tři roky,“ vysvětlila.

V případech, kdy právní režim smlouvy neumožňuje skokový nárůst nájmu, se pokouší vedení Vinohrad na nájemníky tlačit jinými cestami. „Nabízíme jim, že když k situaci přistoupí zodpovědně, a uzavřou s námi dohodu, budeme připraveni jejich byty upřednostnit při rekonstrukcích. Tedy začít s těmi, kteří jsou vstřícní k nám a být na oplátku vstřícní k nim,“ sdělila starostka městské části Jitka Ivičičová.

Omezení na ulici Vlárská v brněnské SlatiněZdroj: Deník/Klára Hrbáčková
Uzavírka brněnské Olomoucké ulice: u zákazu vjezdu do zkratky číhají policisté

Podle starostky je nájem potřeba zvýšit z důvodu neuspokojivého bytového hospodářství. „Zanedbání obnovy bytového fondu jde ruku v ruce s nedostatkem finančních zdrojů na rekonstrukce. Naši předchůdci zavírali před problémy oči,“ uvedla.

Ve středu 6. března se bude v Bzenecké ulici ve společenském sále Pálava konat schůze s veřejností, na které bude přítomný místostarosta Pustina. Na místě bude také sociální pracovnice z magistrátu. Ta má nájemníkům, kteří by o to měli zájem, pomáhat s žádostmi o příspěvek na bydlení. Městská část pro ni zároveň připravila kancelář na úřadu, kde si s lidmi může domlouvat schůzky.

Starostka předpokládá, že na schůzi dorazí velké množství lidí. „Ti, kteří už vědí, že se schůzky nebudou moci zúčastnit, za námi chodí individuálně. V případě velkého zájmu uspořádáme veřejných schůzí více," uvedla.

Ivičičová také potvrdila, že na pondělí 11. března je naplánované mimořádné zastupitelstvo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kluziště v centru města mizí z Brněnského moře. Přichází čas na jarní úpravy

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková