Podle Jiřího Kostečky z investorské firmy CTP by letos v dubnu mělo v nových kancelářích pracovat 2 500 lidí. „Příští rok to bude ještě o tisíc lidí víc. Celkem by se tam mělo vejít až deset tisíc pracovníků,“ uvedl Kostečka s tím, že v areálu budou i sdílené kanceláře v takzvaném coworkingovém centru.

Ilustrační foto
Blokové čištění: zvedání špatně zaparkovaných aut prodělává. Dál bude fungovat

Ekonom Petr Pelc ze společnosti Cyrrus poznamenal, že jsou už rozebrané atraktivní kanceláře s vysokými nájmy. „Pro finančně silné firmy s prestiží to je skvělá lokalita. Menší firmy na to ale mít nebudou,“ řekl.

Investor zatím za stavbu utratil přes čtyři miliardy korun. Sedmdesát milionů si vyžádala rekonstrukce Bochnerova paláce. Ten developer zachránil, přestože měl jít k zemi. „Nejnáročnější bylo jeho statické zajištění,“ řekl architekt Václav Hlaváček.

Autobus SOR NS12.
Po Brně budou jezdit nové autobusy. S klimatizací, USB porty a nerezovými madly

Největší skvosty ale byly uvnitř. Dělníci tam totiž objevili původní schodiště či výzdobu stropů. „Nad běžným stropem jsme našli krásné štukové výzdoby s geometrickým vzorem a židovskými motivy,“ doplnil architekt.

Kromě záchrany paláce a výstavby nových kanceláří chce investor vložit peníze i do úprav okolí. „Máme v plánu revitalizovat potok Ponávka a snažíme se napojit naše parky na stávající městské cyklostezky,“ upřesnil Kostečka.

Brněnské Národní divadlo v současnosti uvádí v pořadí již třinácté nastudování opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky.
Kraj seškrtá peníze na kulturu. Brněnská divadla už teď končí ve ztrátě

Podle ekonoma Pelce je výhodou Vlněny atraktivní poloha. „Je dostupná ze všech stran. Od nádraží i z okrajových částí města,“ řekl.

Nová zastávka městské hromadné dopravy tam však nebude. „Pro dostupnost Vlněny poslouží blízká tramvajová zastávka Dornych. Vzhledem k umístění areálu u křižovatky už tam totiž není prostor pro další zastávku,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Ekonomové i urbanisté však poukazují na stávající přebytek kanceláří v centru, na což doplácejí jiné podobné komplexy na okrajích města.

Ilustrační snímek.
Dva roky řádili na Brněnsku. Falešní kominíci podvedli minimálně osmdesát lidí

Řada lidí dojíždějících za prací do podobných areálů by přitom podle Pelce uvítala bydlení v sousedství kanceláří. „Spíš než kanceláře by se měly stavět byty, po kterých je teď velká poptávka,“ dodal ekonom.