Nové prostory o rozloze dva tisíce metrů čtverečních se nacházejí v průmyslové zóně Černovická terasa. Zaměstnanci budou v prostorách haly vyrábět základní elektromechanické, elektronické a vakuové části elektronových mikroskopů, které umí manipulovat s hmotou menší, než je vlnová délka světla.

Nová hala má pomoci zvýšit výrobu a nabídne i nová pracovní místa. „Aktuálně v nové hale pracuje sto třicet zaměstnanců, ale kapacitu lze zvýšit až na tři sta,“ uvedl ředitel majetkových účastí AŽD Jiří Baťka.

Brněnská spalovna. Ilustrační foto.
Osud třetího kotle pro Sako Brno s otazníkem. Klíčový verdikt padne příští týden

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela poznamenal, že v současnosti chybí dostatečné vzdělání u některých pracovních pozic. „Problém budeme muset řešit od úrovně školství, abychom vytvořili nový pool talentů například pro jaderné strojírenství, digitalizaci nebo pro umělou inteligenci,“ podotkl ministr. Jako rychlé řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků vidí ministr v dovozu pracovních sil z ciziny.

Společnost začala spolupracovat na výrobě elektronových mikroskopů v roce 1999, kdy se s malovýrobou soustředila na výrobu elektroniky pro zabezpečovací, sdělovací, řídicí a komunikační technologie například pro kolejovou dopravu. Později v roce 2003 firma vyhrála výběrové řízení pro montáž konzol elektronových mikroskopů. V následujícím roce byla vyrobena první konzole.

Zdroj: Deník/Robin Fajmon

V současnosti tvoří podíl mikroskopů vyrobených v Brně třetinu světové produkce. Firma AŽD počítá, že po spuštění výroby v nové hale se tento světový podíl zvýší. Každý rok ve firmě vznikne sedm set nových přístrojů. Průměrná cena jednoho se pohybuje okolo dvaceti milionů korun.