Pětku aktivisté a odborníci z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické, organizace Nesehnutí nebo spolku Obraz - obránci zvířat udělili vedení města ze základních znalostí z přírodovědy a ekologie, transparentnosti připravovaných projektů a efektivního nakládání s městskými penězi. „Rádi bychom brněnské koalici pogratulovali k dokončení dalšího školního roku ve druhém roce volebního období. Hodnotili jsme ji v několika okruzích, dovolujeme si zároveň předat vysvědčení,“ přednesl na úterním zasedání zastupitelstva předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.

K brněnskému radnímu pro dopravu a dalším zástupcům města poté protestující proti výstavbě lanovky do kampusu směřovali několik dotazů souvisejících s projektem. „Přiznám se, že diskuzi považuji v mnoha ohledech za vyčerpanou, a to proto, že jsem na všechny otázky spojené s lanovkou, odpověděl asi padesátkrát v interpelacích. Kdybyste si pořádně přečetli všechny odpovědi a otázky, které jste nám poslali, zjistili byste, že už byly několikrát zodpovězené,“ reagoval brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl na dotazy aktivistů.

Dle svých slov pozval Kratochvíl skupinu lidí, kteří se staví proti zamýšlené lanovce, na společnou diskusi. Odpovědi se však nedočkal. Potvrdit účast se ornitologové a ochránci zvířat rozhodli na zastupitelstvu. „Oceňujeme pozvání k osobní schůzce od pana radního Kratochvíla, toto pozvání přijímáme a domluvíme se na termínu. Naši petici s pěti tisíci podpisy dodáme včas tak, aby se jí museli zastupitelé zabývat na některém z podzimních zastupitelstev,“ uvedla ornitoložka Jitka Havlová.


Nahrává se anketa ...

Účast v debatě ale radní pro dopravu Kratochvíl nakonec odmítl. „Zval jsem vás na diskuzi, nikdo jste mě nekontaktovali, neodpověděli, takže nevím, proč bych měl nyní skákat podle vás. Čekal jsem, že se ozvete, jednáte pouze z pozice síly a pouze z pozice žaloby, nechme rozhodnout nezávislý soud, na čí straně je pravda,“ sdělil Kratochvíl.

Předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Sychra v odpovědi řekl, že květen a červen jsou pro ornitology nejvytíženějšími měsíci v roce, protože jsou většinou v terénu. „Rád bych upozornil, jsme terénní biologové a akademici a v letních měsících nemáme ani jeden den, kdy jsme mimo terén. Není to tedy tak, že bychom se nechtěli ozvat, ale neměli jsme čas,“ upozornil Sychra.

Proti lanovce plánované z brněnských Pisárek do kampusu podali zástupci České společnosti ornitologické před časem žalobu. Začátkem června dal Městský soud v Praze ochráncům zvířat za pravdu a pozastavil formou předběžného opatření stavební povolení, dokud se situaci definitivně nepodaří vyřešit.

Ornitologové upozornili, že stavba lanovky může zničit významnou ptačí oblast v okolí plánované trasy. „Soud přiznal žalobě odkladný účinek, protože poměřoval míru újmy, která by mohla vzniknout,“ uvedl nedávno mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Stavba za bezmála miliardu korun má propojit okolí aktuálně rozestavěné okolí multifunkční haly s univerzitním kampusem v brněnských Bohunicích. O dalším osudu lanovky rozhodne soud finálně ve čtvrtek 20. června. Zástupci obou stran se momentálně připravují na soudní jednání.

VIDĚLI JSTE? Stožáry lamp umístěné do sakurové aleje v Brně pomalovali umělci

V aleji sakur stojící nevzhledné stožáry lamp pomalovali streeartoví umělci. | Video: Deník/Michal Hrabal