Žáci základní školy Sirotkova si už od září budou moct v jedné z učeben například postavit vlastní roboty. „Na každé dítě bude jeden robot, kterého si nejprve sestaví, a pak pokusí naprogramovat na počítači,“ vysvětlil starosta Žabovřesk Filip Leder.

Podle Denisy Jankové, která má na základní škole Sirotkova dceru, ocení možnost vyzkoušet prakticky vyučovanou látku jak učitelé, tak žáci. „Je něco jiného, když se vykládá a děti u toho usínají, a něco jiného, když je výuka názorná a děti se můžou zapojit,“ popsala.

Učitelé při výuce využijí také mikroskopy, binokulární lupy nebo vybavenou chemickou laboratoř. „Celá přestavba nás stála více než čtyřicet milionů. Za polovinu z toho jsme nakoupili vybavení,“ sdělil Leder.

Ředitel základní školy Sirotkova Dan Jedlička si od výstavby nového traktu slibuje výrazné zlepšení podmínek pro výuku odborných předmětů. „Absence učeben, ale také nedostatek zázemí pedagogům znesnadňovaly přípravu experimentálních částí hodin,“ vyjádřil se.

Starosta Leder se domnívá, že nově vybavené učebny pomohou žákům vytvořit si už v útlém věku vztah k přírodním a technickým vědám. „Je důležité, aby se děti orientovaly na tyto obory a měly k nim kladný vztah,“ řekl. Čím v nižším věku podle něj děti tento vztah získají, tím větší je šance, že se budou technickým nebo přírodním vědám věnovat i v dalším studiu.

Matka žačky ze Sirotkovy základní školy Janková zhodnotila pozitivně, že se ve školství najdou lidé ochotní v dětech zbudit zájem o přírodní a technické obory. „Když uvidí látku názorně, možná žáci zjistí, že stačí jiný úhel pohledu a začnou je zajímat věci, o kterých dříve ani neuvažovali,“ teoretizovala. Dodala ale, že u dětí je těžké odhadnout, na jak dlouho zájem vydrží.

Celá výstavba má dohromady trvat patnáct měsíců, a zatímco učebny přírodopisu, chemie a robotiky v novém traktu ještě čekají na dokončení, do učebny fyziky docházely děti už od pololetí. „Učebna je už opravená a vybavená. Od zimy funguje i nová kotelna,“ vyjmenovala mluvčí Žabovřesk, Petra Elisabeth Kačírková.

NEUNIKLO VÁM? Problém podchodu v Brně: bez jediného funkčního eskalátoru k hlavnímu nádraží

V podchodě pod hlavním nádražím v Brně lidi omezuje nefunkční jediný eskalátor k budově nádraží a stále uzavřený průchod k Letmu. | Video: Deník/Ľubomíra Závodská