Třináct měsíců čekání řidičů aut či cestujících městskou hromadnou dopravou končí. Po kompletní opravě se jim otevřel Zábrdovický most. Zástupci magistrátu i městské části Židenice začnou počítat škody na objízdných trasách.

Volný průjezd i průchod po mostě vyhlíží i židenický starosta Aleš Mrázek, jehož městské části uzavírka zkomplikovala spojení s centrem Brna. „Samozřejmě, že se na jeho otevření těšíme, už vzniklo i hodně vtipů. Třeba se o něm mluví tak, jak se mluvilo o letu na Měsíc, a sice že je to malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,“ poznamenal.

Zábrdovický most před opravou. Ilustrační foto.
Zábrdovický most: Po opravě přibude cyklostezka i přejezd

Auta a autobusy uzavřený most objížděly okolními ulicemi a několik jich poničily. „Některé silnice jsou totiž příliš úzké, nejsou dimenzované na tak frekventovanou dopravu,“ informoval starosta.

Na poškozená místa se nyní zaměří zástupci magistrátu i židenické radnice. „Zkontrolujeme menší uličky, zmapujeme jejich stav a uvidíme, co s nimi dál. Objízdné trasy při podobných rekonstrukcích vždy trpí,“ konstatoval brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Už dříve pro Brněnský deník Rovnost upřesnil, že se zaměří na opravu výtluků či jiného poškození vozovek.

Ilustrační fotografie.
Opravy Zábrdovického mostu: po otevření rozkopou okolí, objížďky dostaly zabrat

Kratochvíl připomněl, že byla rekonstrukce mostu ze čtyřicátých let minulého století nutná kvůli jeho špatnému technickému stavu.

Stavaři kromě samotné mostní konstrukce opravovali také inženýrské sítě. Zrekonstruovali a odhlučnili i tramvajovou trať, která po mostě vede.

Ilustrační foto.
Křižovatka u přístaviště bude bezpečnější. Se semafory či kruhovým objezdem

Tramvaje, které se na most vrací, cestujícím poslouží jako náhradní doprava za vlaky při výluce mezi dvěma brněnskými nádražími, která začala v sobotu. „Linka 2 zajistí dopravu z nádraží Brno-Židenice na hlavní nádraží, linka 3 a posilová linka P3 pak do centra a severní části města,“ uvedl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Přestup z vlaků je zajištěný na zastávce Kuldova.

Lidé, kteří hromadnou dopravu využívají, otevření mostu oceňují. „Sice šaliny 2 a 3 používám minimálně, ale už se těším, že nebudu muset jezdit přes nádraží,“ komentovala na sociální síti Jana Doležalová.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně.
VIDEO: Méně barevně ozdobená než loni. Vánoční jedle na náměstí Svobody už září

Několikaměsíční rekonstrukce mostu Brňany potrápila především kvůli kolonám. „Známá je třeba situace z období letních prázdnin, kdy Táborská ulice kolabovala a tramvaje tam stály až padesát minut. Krajnice je totiž tak úzká, že se tam nemohly míjet s auty. Ve zbytku města pak ty tramvaje chyběly,“ zavzpomínal starosta Mrázek.