Vpádem vojáků nacistického Německa začala nejen pro Brno jedna z nejtemnějších kapitol historie. Nečekaná okupace rozdělila v roce 1939 obyvatele města na dva neslučitelné tábory.

Zpět o 80 let:
-15. března 1939 do Brna dorazila německá armáda
-16. března nacisté vypálili brněnskou Velkou synagogu
-17. března přijel do Brna Adolf Hitler
-18. března se náměstí Svobody, na den pojmenované po Hitlerovi, vrátil původní název

Na den obsazení přesně před osmi desítkami let si vzpomíná také Milada Váňová. Němci do Brna vtrhli, když chodila do první třídy osmiletého gymnázia. „Nejsilnějším zážitkem pro mě bylo ráno patnáctého března. Nevědělo se, co bude, ale mamka mě vedla do školy jako vždy. Jaroslav Seifert napsal báseň To kalné ráno. Ten pojem přesně vystihuje atmosféru toho dne. Bylo zataženo, téměř mlhavo. Banskobystrickou ulicí v Řečkovicích, kde jsme žili, se valili do města Němci na motorkách,“ řekla Váňová.

Lidé nekladli odpor, byli v šoku. „Když od ranních hodin armáda najížděla do ulic, vítali ji hlavně brněnští Němci, kteří na to už podle mě byli připravení. Poněvadž ostatní tušili, že se asi něco bude dít, neprotestovali. Bylo to hrozné překvapení,“ popsala historička Milena Flodrová.

Dva dny po začátku okupace přijel do Brna Adolf Hitler. Naděžda Bartoňová byla tehdy malá dívka. „Do třídy vběhl rozechvělý třídní učitel a řekl nám o Hitlerově příjezdu. Poradil nám, abychom rychle jeli domů,“ vzpomínala.

Rozhodla se tehdy, že zamíří na hlavní vlakové nádraží. „Když jsem procházela dnešním Moravským náměstím, zastihla jsem konvoj. Byla to hrůza. Poblázněné Němky házely na Hitlera hajlujícího v projíždějícím otevřeném voze květiny a omdlévaly. Vtáhly mě do první řady a nemohla jsem se dostat pryč. Zachránil mě odtud až jeden pán,“ přiblížila události žena.

Stanislav Zindulka.
Zemřel herec Stanislav Zindulka. Bylo mu 86 let

Šokující bylo pro Brňany Hitlerovo vystoupení na balkoně Nové radnice. „Přijímal ho následný starosta Oskar Judex. Byl to Němec a brněnský nacista. Vítal ho tam i buclatý chlapec s červenými tvářemi a děkoval Hitlerovi že se děti konečně nají. Přitom on byl vypasený jako prasátko. To bylo trošku komické, že i Hitler ho poplácal po lících,“ řekla historička Flodrová.

Kvůli příjezdu diktátora přejmenovala správa města na den náměstí Svobody na Hitlerovo.