Vypsat výtvarnou soutěž, vybrat vítěze, rozdat odměny a návrhy poté strčit do šuplíku. Tak vypadalo loňské rozhodování o podobě jezdecké sochy markraběte Jošta a stejný osud potkal nyní i památník holocaustu. Měl stát na náměstí 28. října, brněnští radní však rozhodli, že se zatím stavět nebude. Žádný z návrhů je prý neuchvátil.

Pietní místo mělo připomínat přes čtrnáct tisíc obětí holocaustu z řad brněnských Židů a Romů. „Nakonec jsme se rozhodli, že se žádný z návrhů zatím stavět nebude. I přesto, že odborná porota vybrala tři vítěze. Nezdálo se nám totiž, že by některý z nich byl ten pravý,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský, který má pomník na starosti a byl současně i členem poroty.

Odměna pro autory

Město tak pouze rozdalo autorům vítězných návrhů v součtu více než tři sta tisíc korun a soutěž uzavřelo. „Je to zasloužená odměna za práci, kterou autoři na návrzích odvedli,“ myslí si Rychnovský.

Stejným patem loni skončila soutěž na podobu jezdecké sochy markraběte Jošta, která měla stát na Moravském náměstí. Radní tehdy také rozdali odměny, socha podle vítězného návrhu Mariuse Kotrby však na náměstí stát nebude. „Situace s památníkem holocaustu je opravdu podobná jako v případě Jošta. Rozdíl je v tom, že památník je citlivější záležitost a je potřeba, aby návrh chytil za srdce Židy, Romy i kolemjdoucí,“ vysvětlil Rychnovský.

To se přitom podle něj při letošní výtvarné soutěži nestalo, z doručených návrhů byla porota většinou spíše rozpačitá. „Návrhy mohly získat až 1100 bodů, ale i ty nejlepší získaly jen polovinu,“ přiblížil názory odborné poroty sekretář soutěže Jaroslav Hamža z magistrátního odboru kultury.

To, že žádný z návrhů na památník nebyl ten pravý, potvrzuje i člen poroty a architekt Petr Hrůša. „První místo vyhrála parková úprava plochy, jejíž součástí měla být jáma. Z té měl vyrůstat strom. Takový nápad sice nikoho neurazí, ale na druhé straně ani nenadchne,“ myslí si Hrůša.

Stísněný prostor

Lepší a výraznější byl podle něj druhý návrh, který lidem umožňuje průchod stísněným prostorem a zároveň ukazuje světlo na konci tunelu. „Jeho hluboký význam ale není zcela srozumitelný, musel by se zřejmě vysvětlovat stejně jako v případě nových hodin na náměstí Svobody,“ podotkl Hrůša.

Řešením nynější patové situace je podle něj například vypsání další soutěže, ve které by město oslovilo autory několika nejlepších návrhů a požádalo je o jejich dopracování. To však už bude muset vyřešit nově zvolené vedení Brna, osud památníku je tak nyní nejasný.

Podle brněnské židovské obce je další odložení stavby pietního místa smutné. O památníku totiž mluvilo vedení města už před pětašedesáti lety po skončení druhé světové války. „Je mrzuté, že se tato myšlenka zase znova odkládá,“ zhodnotil situaci brněnský rabín Šlomo Kučera.

Zklamaná z výsledků soutěže je i ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, která byla také členkou odborné poroty. „Na druhou stranu je pravda, že výběr mezi návrhy byl docela těžký a žádný z nich nás nijak výrazně neoslnil,“ povzdechla si Horváthová.