Rekordních jednasedmdesát klíšťat našli minulý týden za hodinu na brněnské přehradě vědci z Masarykovy univerzity. „Je to letos největší počet, na duben je těchto roztočů enormní množství. Situace se ale liší podle míst, v Pisárkách jsme parazitů našli čtyřicet. Teď se zaměříme na zjištění, co v Brně jejich počty ovlivňují,“ řekla Alena Žákovská z přírodovědecké fakulty univerzity.

Na území kraje podle odborníků z Veterinární a farmaceutické univerzity v poslední době přibývá i krevního parazita pijáka lužního. „Po kraji se rychle šíří. Nebezpeční jsou hlavně pro psy, přenáší totiž závažné onemocnění psí babeziózy,“ vysvětlil David Modrý.

Vědci se nyní snaží výskyt pijáka zmapovat na serveru Najdipijaka.cz. Zatím lidé nahlásili sedmdesát případů. V Brně podle Žákovské zatím výskyt pijáka nehrozí. „Daří se mu na jihu, hlavně na Břeclavsku,“ zmínila.

S více parazity se zvětšuje i riziko klíšťové encefalitidy. „Zájem o očkování proti této infekci stoupl za posledních pět let mezi našimi klienty více než sedmkrát. V Jihomoravském kraji jejich počet od roku 2013 vzrostl o více než osm tisíc. Očkovat se nechalo přes deset tisíc lidí," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle hydrometeorologů o tomto víkendu vystoupá aktivita parazitů na stupeň devět, tedy nejvyšší riziko. „Současné teploty jim vyhovují. Jakmile přijdou extrémní horka, začne jich ubývat,“ vysvětlila Žákovská.