Brněnští i jihomoravští sociální demokraté se ještě nepřestali radovat z toho, že se jim povedlo protlačit zákon o Úrazové nemocnici přes poslance a senátory až k prezidentovi. Brno však už musí myslet na další velkou výzvu. Jak najít v napnutém městském rozpočtu na příští rok desítky milionů korun na provoz úrazovky.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že Brno tolik peněz nemá. „Úrazová nemocnice pracovala se čtyřmi sty miliony korun ročně. Nemocnice si dokázala výdaje pokrýt, tehdy ale získávala sto padesát milionů od pojišťoven za polytraumata. Tyto peníze teď mít nebude,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Traumacentrum, kde pacienti se zraněními ohrožujícími život končí, tento měsíc ministerstvo přesunulo do bohunické fakultní nemocnice.

Brněnský sociálnědemokratický primátor Roman Onderka tvrdí, že Úrazová nemocnice získá peníze od pojišťoven i bez traumacentra. „Zákon říká, že akutní případy, mezi které polytraumata patří, musí pojišťovna platit v plné výši kdekoliv. Tedy i v úrazovce,“ míní Onderka.

Podle Cikrta však primátor zapomíná na to, že pacient s polytraumatem si nemocnici nevybírá. „Lidi s velmi vážnými zraněními převáží sanitka nebo helikoptéra vždy do traumacentra. A to je teď v Bohunicích,“ podotkl Cikrt.

Že město nebude mít na provoz úrazovky peníze, tvrdí také brněnský opoziční zastupitel Martin Prchal z ODS. „Obávám se, že úrazovka bude pro město stejným břemenem, jako je Nemocnice Milosrdných bratří,“ myslí si Prchal.

Právě Nemocnici Milosrdných bratří musí město každý rok dávat víc a víc peněz. „Dotace za poslední roky vzrostla až na padesát milionů korun. Všichni ve vedení Brna se přitom tváří, jak ohromní jsou ekonomové. Jsem zvědavý, kde vezmou peníze na úrazovku, která na provoz spolkne tak dvě stě milionů. Nemluvě o tom, kolik by stála rekonstrukce,“ dodal Prchal.

Město spoléhá i na pomoc kraje. Primátor Onderka už o ní jednal s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. „Za Úrazovou nemocnici cítíme spoluzodpovědnost. Zatím nedokážeme říct, jak na provoz přispějeme, ale budeme o tom jednat. Možné je i využití peněz z evropských fondů,“ slíbil krajský radní Oldřich Ryšavý z ČSSD.

Vedení kraje už s městem spolupracuje na převodu nemocnice. Brno už podle náměstka primátora Daniela Rychnovského z KDU­ČSL konečně jedná i s pojišťovnami. „Nejdůležitější je domluvit se s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. S tou nám končí smlouvy už v lednu,“ uvedl Rychnovský.

Jestli ale zákon o převodu nemocnice na město nakonec skončí ve sbírce, ještě není jisté. Vedle nutného podpisu prezidenta Václava Klause to může ještě zhatit i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ten chce totiž podat ústavní stížnost. „Zákon je napsaný špatně. Nezaručuje, že město pozemky a budovy úrazovky neprodá. Píše se v něm pouze o zákazu prodeje příspěvkové organizace. Ta se ale prodat nedá ani tak,“ upozornil Julínek.