Podle brněnských radních chybí ve městě jednotný postup pro správu zeleně. „Podobně jako jiné složky městské struktury je třeba i stromořadí kvalitně plánovat, vysazovat je a pečovat o ně, abychom plně rozvinuli potenciál, který od nich očekáváme,“ objasnil náměstek brněnské primátorky pro oblast životního prostředí Jaroslav Suchý.

Tvorbu standardu podporují i někteří opoziční zastupitelé města. „Problém Brna je, že se o zeleň stará více správců, nejen Veřejná zeleň města Brna a městské části, ale i městské společnosti. Jednotné postupy při plánování, výsadbě a péči o stromy a zelené plochy jsou tedy důležité," vyjádřila se zastupitelka za Zelené a Žít Brno Jana Drápalová.

Nový systém zajistí, že se na městskou zeleň bude myslet už při plánování staveb a rekonstrukcí ulic. „Dokument se týká nejen sortimentu používaných druhů stromů a technologií jejich výsadby a péče, ale také vztahu mezi zejména dopravním systémem a systémem technické infrastruktury," upřesnil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Závazný bude pro městské části a společnosti, příspěvkové organizace města i developery.

Standardy budou platné pro celé území Brna a týkat se budou jak stávající, tak nové výsadby. „Typickým příkladem je rekonstrukce ulice, třeba kvůli opravě kanalizace. Jednotný systém zajistí při tak nákladné investici podmínky pro dlouhodobý rozvoj stromořadí tak, aby stromy plnily své očekávané funkce," uvedl Poňuchálek.

Vedení Brna využije již zpracovaný standard Prahy. „Upravíme ho ale pro potřeby a specifické podmínky Brna, protože tu máme jinou organizační strukturu správy zeleně, odlišné mikroklima i skladbu dřevin a podobně,“ doplnil Suchý. Úpravu systému provede autorský tým, který se podílel na tvorbě toho pražského. Doplní jej specialisté z Kanceláře architekta města a Veřejné zeleně města Brna.

Na úpravě standardu se začne pracovat v listopadu. Analýzy by měly být hotové v únoru příštího roku, v červnu pak dostanou první verzi dokumentu k připomínkování Magistrát města Brna a městské organizace, jako jsou Brněnské komunikace, Technické sítě Brno, Dopravní podnik města Brna a další.

Licenční poplatek hlavnímu městu činí zhruba sedmadvacet tisíc korun. Úprava samotného městského standardu bude stát přes dva miliony. Brněnští radní rozhodli, že dokument zaplatí z rozpočtu Kanceláře architekta města. Tento záměr však ještě musí schválit brněnští zastupitelé.