Zemědělce otevření Zelného trhu potěšilo. „Skleníky nám praskají ve švech, už se těšíme, až si lidé sazenice koupí a půjdou do země,“ uvedla třeba Miluše Marečková, která na náměstí prodává už léta.

Ze Zelného trhu v centru Brna se v době nouzového stavu stalo parkoviště.
Stánky nahradila auta. Zelný trh se proměnil v parkoviště

V době výpadku prodeje na Zelňáku se pěstitelé snažili prodávat alespoň přes internetové objednávky. „Samozřejmě je pro nás ale mnohem lepší stánkový prodej v centru,“ zmínil Miroslav Kučera z Kučerova zahradnictví. I jeho stánek zájemci příští týden na náměstí najdou.

Ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s. Jindřich Vobořil ukazuje jednu z testovacích sad, kterými začnou v pátek testovat na koronavirus terénní pracovníky a bezdomovce.
Protiúder šíření koronaviru? V Brně plošně otestují bezdomovce nebo důchodce

Po dobu, kdy se na Zelném trhu neprodávalo, si lidé mohli u svých oblíbených zemědělců, které znají ze stánků, objednat produkty i díky zveřejnění kontaktů na sociální síti, konkrétně na profilu Trhy na Zelňáku. „S našimi zemědělci jsme byli i v době uzavření trhu v kontaktu. Sazenice, které neprodají, by museli vyhodit, což by byla velká škoda," uvedla radní Brna-středu Ludmila Oulehlová.

Brno 14.4.2020 - fontána před Janáčkovým divadlem
Podívejte se: Brněnské fontány ožívají, před Janáčkovým divadlem už tryská voda

Lidé si zboží na Zelném trhu od příštího týdne koupí vždy od pondělí do soboty, od šesti hodin ráno do šesti odpoledne. „Prodejci však nemusí využít všechny dny a plný rozsah hodin, prodejní dobu si vyřeší podle množství sazenic a přísadeb, které mají v nabídce. Mezi produkty se objeví třeba kedlubny, květák ,brokolice, zelí, kapusta, rajčata, jahody, chřest, různé druhy koření a salátů, tradiční sadbové brambory, ředkvičky, jarní špenát, mnoho druhů rajčat, paprik a další," doplnila mluvčí Dobešová.