Odchov severního poddruhu želv pavoukovitých je unikátní sám o sobě. „Brněnská zahrada je rozmnožuje jako jediná v Evropě, celkově poddruh v Evropě chovají dvě zoo, jedna v Asii a patnáct v Severní Americe,“ zmínil mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

V inkubátorech chovatelé musí přesně regulovat teplotu. „Upřímně, situace v teráriu neodpovídala ideálním podmínkám,“ poznamenal kurátor chovu plazů Petr Šrámek. I proto chovatele vylíhnutí želvy zaskočilo.
Vejce v expozici bylo zřejmě zahrabané v substrátu, není však jasné, jak dlouho. „Něco podobného neevidují ani kolegové ve Spojených státech amerických, je to opravdová rarita,“ zdůraznil Šrámek. V přírodě želvy žijí v jihozápadním Madagaskaru.

V těchto dnech úspěch slaví také chovatelé ptáků. Díky mezinárodnímu projektu brněnské zahrady totiž získali cenné informace o životě jeřábů mandžuských a daurských v přírodě. Loni třem ptákům žijícím v Rusku naistalovali vysílačky, díky čemu přesně vysledovali jejich let na jih. „Do podzimu se dva jeřábi mandžuskí a jeden jeřáb daurský drželi v okruhu několika desítek kilometrů od místa vypuštění. V říjnu se ale dva z nich náhle přesunuli do Číny a poté dál na jih," zmínil kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

V polovině října se ale jeden z jeřábů přestal pohybovat. „Někdo jej zastřelil v období lovu vodních ptáků. Už začalo trestní vyšetřování, které má na starosti meziměstské oddělení Ministerstva vnitra Ruské federace v Oktyabrském okrese," uvedl Mikhail Parilov z Khinganské státní přírodní rezervace, která s brněnskou zoo na projektu spolupracuje.
Zbývající jeřáb mandžuský s vysílačkou je nyní u Žlutého moře, sledovaný jeřáb daurský aktuálně pobývá na pobřeží Japonského moře v Severní Koreji. Odborníci věří, že díky vysílačkám se jim nejen podaří sledovat život jeřábů ve volné přírodě, ale například i dokáží najít překážky, se kterými se na trasách ptáci potkávají.

Na projektu odborníci z brněnské zoo pracují od roku 2015. Tehdy na Dálný východ převezla dvě vejce jeřábů mandžuských, posléze díky spolupráci do oblasti transportovala i vejce jeřábů daurských. Nyní odborníci sledují, jak se ptákům ve volné přírodě daří a snaží se zjišťovat důležité informace o jejich životě, což napomůže při jejich ochraně a záchraně druhu.