„Krev pro pacienty proto musíme kupovat. Dárců sice přibývá, ale pořád to nestačí,“ popsal ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák.  

Podobná je i situace v brněnské fakultní nemocnici v Bohunicích, kde transfúzní a tkáňové oddělení každý rok vydá čtyřicet tisíc transfuzních přípravků. Lidé totiž podle primářky Hany Lejdarové čím dál raději dávají krev za peníze při komerčních odběrech v soukromých zdravotnických zařízeních.

Město proto v dubnu spustí ve spolupráci s oběma zařízeními kampaň Darujme krev pro Brno. Jejími tvářemi jsou bývalá tenistka Lucie Šafářová a lezec Adam Ondra. „Doteď s darováním krve nemám zkušenost, takže mám trochu i strach, ale je výzva ho překonat,“ řekl Ondra.

Rušení cykloobousměrky na brněnském Mendlově náměstí.
Město čelí žalobě spolku "Brno na kole" kvůli zrušení cykloobousměrek

Do kampaně se chce zapojit i Radim Akai z Brna, který daruje krev třikrát do roka. „Chodím hlavně proto, že to někomu může pomoct. Také se mohu dostat do situace, kdy budu potřebovat krev. Jsem zapsaný i v registru dárců kostní dřeně. Je dobře, že se spouští kampaň, snad přiláká co nejvíc lidí,“ uvedl.

Akce Darujme krev pro Brno potrvá do března příštího roku. „Nabídne dny otevřených dveří v odběrových centrech, benefity pro oceněné dárce krve, motivační program pro prvodárce, studenty vysokých škol a zaměstnance a další akce,“ vypočítala Zuzana Gregorová z brněnského magistrátu.

Policisté hledají svědka nehody autobusu MHD.
Policisté hledají svědka nehody autobusu. Vážně se při ní zranil chodec

Darovat krev mohou lidé, kterým už bylo osmnáct let, váží aspoň padesát kilogramů a netrpí vážnou chronickou nemocí. Odběr krve zabere pět až deset minut. Odběry krevních složek trvají hodinu, nejčastěji se tak získává plazma a destičky.