VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brnu chybí sportovní stadiony i koncertní sály

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Ještě před několika desítkami let platilo Brno za baštu sportu. A odpovídaly tomu také svatostánky, kam se mohli Brňané jít podívat na hokej či fotbal. Třeba stadion fotbalové Zbrojovky měl kapacitu padesát tisíc diváků, nyní se fotbalisté tísní v Králově Poli na stadionu pro pouhých osm tisíc diváků. Podobně jsou na tom i další sportoviště a ani kultura nemá v Brně na růžích ustláno.

31.8.2009 8
SDÍLEJ:

Fotbalový stadion za Lužánkami.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Další díly seriálu Rovnosti o volbách na jižní Moravě čtěte vpravo nahoře

Nový moderní fotbalový stadion Za Lužánkami pro třicet tisíc diváků se měl podle původních plánů začít stavět už letos. Kdy však nakonec práce za Lužánkami odstartují, se nyní neodváží nikdo ani tipovat, v době ekonomické krize chybějí totiž peníze. „Je to ostuda, že Brno stadion nemá. Měl tu stát už několik let. Od nikoho jsem ani neslyšel, kdo a kolik za stadion zaplatí,“ kritizoval současný stav místopředseda rady Občanského sdružení Zbrojováci Jaroslav Hajn.

O moc lépe to nevypadá ani s plány na postavení nové víceúčelové haly v níž mají najít útočiště hokejisté extraligové Komety. Po zimním stadinu Za Lužánkami už nezbyly ani trosky a nová hal v takzvané Západní bráně, která je mezi Bohunicemi a Starým Lískovcem, se také ještě stavět nezačala. „V porovnání s ostatními městy je na tom Brno bídně. Ani opravené Rondo nestačí. Ale pochybuji, že se podaří získat v době krize peníze na nový stadion. Politici je raději investují do vzájemných půtek,“ postěžoval si legendární útočník brněnské Komety i české reprezentace Josef Černý.

Většina jihomoravských kandidátů do poslanecké sněmovny státní podporu novým stadionům přitom neodmítá. „Prvořadým úkolem provozovatelů sportovních center musí být maximální míra soběstačnosti, ale ze zkušeností od nás i ze zahraničí víme, že úplně bez podpory z veřejných rozpočtů se to neobejde,“ myslí si například lídr kandidátky Strany zelených Ondřej Liška.

Podobně mluví i ostatní volební lídři. Podle sociálního demokrata Bohuslava Sobotky však nelze stavět stadiony současně. „Město Brno si musí určit priority. Naše strana podporuje hlavně vznik víceúčelové haly,“ prozradil .

Mirek Topolánek odpovědnost za nové haly nechal na městě. „Brno si je zaslouží. Já je mohu jen ústně podpořit,“ řekl lídr občanských demokratů.

Brněnský sport má problémy i v oblasti, kterou je stále proslulý. Stát totiž přestal podporovat konání motocyklové Velké ceny. „Pokud nenajdeme partnera, který bude garantovat zápisné do kalendáře, tak si troufám říci, že pořádání dalších Grand Prix je ohroženo,“ řekla ředitelka brněnského automotodromu Ivana Ulamová.

Po volbách by mohla najít zastání například u komunistů. „Velké a důležité události jednoznačně potřebují podporu. Strašně se divím, že si někdo dovolil říct, že je to lokální záležitost a stát ji podporovat nebude,“ řekl kandidát Vojtěch Adam.

Ani jihomoravská a brněnská kultura se netěší podpoře jakou by si zasloužila. „Infrastruktura pro vážnou hudbu je v Brně naprosto ostudná. Filharmonie nemá kde zkoušet,“ stěžoval si ředitel Filharmonie Brno David Mareček. Jeho problémy má vyřešit postavení víceúčelového Janáčkova kulturního centra. I na něj však městu chybí peníze.

Podporu stavbě kulturního stánku také většina politiků slíbila. „Stát by měl podpořit výstavbu Janáčkova kulturního centra jako důstojného koncertního sálu. Stejně tak by měl převzít zřizovatelskou funkci některé z významných kulturních institucí,“ shrnul například Ondřej Liška.

Anketa: Má se na přestavbě arény za Lužánkami podílet stát?

Mirek Topolánek (ODS)
Stavba fotbalového stadionu za Lužánkami byla ve volebním programu primátora Brna Romana Onderky, takže to je městská záležitost. Mohu ji jen slovně podpořit. Nicméně Brno si určitě zaslouží důstojný sportovní stánek. Nedovedu si představit, že by ho mít nemělo. Jsem pro vybudování stadionu.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Stavba fotbalového stadionu se určitě neobejde bez spoluúčasti státu. Ale město Brno má v plánu několik podobných velkých projektů. Chce stavět také například Janáčkovo kulturní centrum a hokejový stadion. Najednou to určitě nepůjde. Důležité tedy budou priority vedení města Brna.

Stanislav Juránek (KDU–ČSL)
Stadion je na prvním místě záležitost vedení Brna. Nicméně jsem vždy ochotný podpořit brněnský sport. Město ale potřebuje celkovou sportovní infrastrukturu, která mu chybí. Musí jí věnovat více pozornosti, víc ji rozvinout. Takže zabývat se jen jedním stadionem je špatné. Magistrát musí přemýšlet komplexně.

Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM)
Vím, že fotbal je žádaná a populární zábava, ale svojí odpovědí si asi politické body nezískám. V době krize je podle mého spíše potřeba dokončit rozestavěné projekty. Případně opravit to, co je v nejhorším stavu. Z dlouhodobého hlediska pro stadion jsem, ale nemyslím, že by stavba mohla začít už příští rok.

Ondřej Liška (Strana zelených)
Ano. Bezmála půlmilionová metropole jižní Moravy potřebuje velký stadion. Nejde jen o fotbalová utkání, využije ho i pro pořádání jiných sportovních a kulturních akcí, závodů či koncertů. Vzhledem k regionálnímu významu stadionu považuji za nutnou finanční spoluúčast státu, kraje i města.

Anna Putnová (TOP 09)
Ano. Sport je určitě smysluplné trávení volného času a je v zájmu společnosti podporovat lidi ve sportovních aktivitách. Brno má prvoligový fotbalový klub a tak si zaslouží stadion odpovídající významu metropole a popularitě místního fotbalu. Brnu takový dostatečně velký stadion chybí.

Spolky chtějí pravidelné dotace. Odmítají porcování medvěda

Brněnský sport a kultura nemá problémy jen na vrcholové úrovni. Peníze chybějí i malým sportovním klubům či kulturním spolkům. Organizace, kterým nepomohou lobbisté při každoročním parlamentním přerozdělování peněz zvaném porcování medvěda, mají smůlu.

Většina spolků jen přežívá. „Tak tak seženeme příspěvky na údržbu sokolovny. Její modernizaci si sami nemůžeme dovolit,“ upozornila starostka Sokola v brněnské městské části Jundrov Renata Šťastná.

Jundrovský Sokol nesdružuje jen milovníky sportu. V městské části pořádá také kulturní akce. „Nedávno jsme třeba organizovali tradiční hody,“ uvedla Šťastná. Podle ní by měl stát dávat malým spolkům peníze prostřednictvím pravidelných příspěvků.

S tím souhlasí i předseda fotbalového klubu AC Lelekovice Martin Huška. „Při porcování medvěda se dostane jen na oddíly napojené na poslance,“ postěžoval si Huška.

Podobný názor má i komunistická kandidátka Zuzka Bebarová­Rujbrová. „Je to nešvar naší politiky. Dotace by měli posuzovat odborníci,“ řekla Bebarová-­Rujbrová.
Jiný pohled má sociální demokrat Bohuslav Sobotka. „Lepší nějaké peníze než žádné. Ale jistě by byl lepší stálý tok peněz třeba z výdělku Sazky,“ uvedl Sobotka.

Ředitel Filharmonie Brno David Mareček o stavu kultury v Brně říká:

Nutně potřebujeme koncertní sál

ROZHOVOR - Brněnská filharmonie pořádá koncerty po celém světě. Ve svém domovském městě přitom paradoxně nemá kde vystupovat a zkoušet. „Je to ostuda,“ rozčiluje se ředitel Filharmonie Brno David Mareček.

Vaše problémy má vyřešit stavba Janáčkova kulturního centra mezi Husovou a Veselou ulicí. Jak to s ní vypadá?
Ateliér, který vyhrál soutěž, teď dokončuje dokumentaci a v nejbližší době ji předá městu. Pak uvidíme.

Měl by stavbu platit i stát?
Je samozřejmě potřeba, aby se na výstavbě centra podílelo jak město a kraj, tak i stát. Bez toho to nepůjde. Něco by mohli zaplatit i soukromníci, ale to zatím není jisté.

O vybudování koncertního sálu mluví lidé v Brně už řadu let. Co mu stojí v cestě?
Myslím, že se někteří politici bojí provozních nákladů. Cena budovy zase tak vysoká nebude. Stavba má stát něco přes jednu miliardu. Za novou budovu to rozhodně tak moc není. Pouhé opravy haly Rondo stojí třetinu téhle částky. Podle mě nikdo nemusí mít strach ze zbytečných výdajů. Nedovedu si představit, že si na sebe taková stavba nevydělá. Vždyť ji nemá využívat jen filharmonie, ale má v ní být i kongresový sál. Bude z ní společenské středisko.

Může se Brno v oboru vážné hudby srovnávat se světem?
Brno je na tom sice po kulturní stránce velice dobře, ale z pohledu vážné hudby je to katastrofa. Jsou tu ohromné nedostatky. Filharmonie ani nemá kde zkoušet. Zkoušky v Besedním domě ničí hudebníkům sluch, protože tak malé prostory nejsou vůbec vhodné pro symfonický orchestr. Zvuk je úplně jiný, než má ve skutečnosti být. Ani sem nemůžeme pozvat velké zahraniční orchestry, protože nemohou nikde vystupovat. Janáčkovo kulturní centrum proto pro nás není luxus, ale naprostá nutnost.

PETR JEŘÁBEK A MARKÉTA FORRÓ

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejista Martin Nečas v dresu zámořského hokejového klubu Carolina Hurricanes, v němž odehrál v NHL jediné utkání.

Nikdo na něj netlačil, říká agent o Nečasově návratu. Možná nastoupí proti Zlínu

Ilustrační foto.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Londýn, Brno /VIDEO/ – Útočník fotbalové Zbrojovky Francis Koné obdržel na galavečeru FIFA ocenění fair play za pohotovou pomoc protihráči.  

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

Další lánský puč? Odstupte, zní po volebním debaklu z jihomoravské ČSSD i TOP 09

Jižní Morava – Sociální demokraté přišli o pětatřicet poslanců, TOP 09 o šestnáct. Čtvrtinu sněmovny tak uvolnili ostatním. Jihomoravští členové vyzývají své celostátní předsedy, aby odstoupili.

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT