Centrum se zaměří například na výzkum v oblasti biomedicíny, ale například i nanotechnologie či zkoumání lidského mozku. Má vzniknout do roku 2014. „Moderní laboratoře o celkové ploše pětadvacet tisíc metrů čtverečních vyrostou v Univerzitním kampusu Bohunice a v areálu Pod Palackého vrchem v Brně,“ přiblížila mluvčí projektu Ceitec Petra Střítecká.

Vědci podle ní budou v centru pracovat s nejmodernějšími technologiemi a přístroji jako v jiných světově proslulých výzkumných centrech. „Využije je více než šest set vědců z Česka i zahraničí. Počítáme, že se do výzkumných programů zapojí i více než dvanáct set studentů,“ doplnila Střítecká.

Na projektu spolupracují vedle brněnských vysokých škol i Ústav fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství. „Ceitec bude v budoucnu přínosem pro Brno i celý Jihomoravský kraj. Prestiž kraje v zahraničí se díky projektu zvýší. Projekt také přinese mnoho nových ekonomických příležitostí,“ řekl rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais.

KLÁRA ŽIDKOVÁ