Je sobota odpoledne a Brňané se připravují na květnovou jízdu městem Brnem na bruslích. Účastníci dostali pokyn přijít v růžovém oblečení a dodržela to většina z nich. „Květen je měsíc zamilovaných, proto jsme zvolili tuto motivaci," vysvětlil organizátor akce Radomil Dojiva ze Sportovního klubu Black Ice.

Těsně před startem sděluje jeden z pořadatelů několik organizačních informací. „Čeká nás trasa dlouhá zhruba deset kilometrů. Pojede s námi i vůz záchranné služby, takže kdyby se někomu něco přihodilo, může se na ně obrátit. Pokud vás ale jenom budou bolet nohy, tak to vás nejspíš nesvezou," říká s úsměvem.

Několik minut před pátou vyzývají organizátoři bruslaře, aby se seřadili za auto, které pojede v čele jízdy. Přesně v pět vyjíždí průvod z Moravského náměstí Rooseveltovou ulicí, přes Kobližnou na náměstí Svobody.

Tam se účastníci zastavují a čekají na pomalejší bruslaře. Na jízdu se vydalo hodně rodičů s dětmi. „Dcera se teprve bruslit učí, ale věřím, že to zvládne," říká Brňanka Klára Vašková.

Jízda pokračuje Rašínovou ulicí zpět k Moravskému náměstí a dál po Lidické směrem do Králova Pole. Někteří bruslaři se potýkají s kolejemi. „Jak mám přes tu křižovatku projet? Vždyť se zabiju," děsí se jedna z mnoha dívek. Nakonec to ale zvládne bez pádu.

Bruslaře doprovází i strážníci, kteří usměrňují dopravu, aby průvod mohl projet. Řidiči stojící na křižovatkách se příliš přívětivě netváří, ale pokyny poslechnou.

Cesta pokračuje okolo parku Lužánky, po Palackého třídě až k univerzitě obrany. Tam se průvod otáčí a po trase tramvaje linky jedna míří zpět na místo, odkud vyjel. „Kdo jedete vzadu, pojďte dopředu, ať můžeme jet vaším tempem," lákají pořadatelé účastníky.

„Pojď, jdeme. To je přesně na nás," říká mladá žena a vede za ruku svou dceru davem do čela.

Průvod přijíždí zpět do parku na Moravské náměstí. „Můžeme si zatleskat, že jsme to zvládli," křičí jeden z organizátorů.

A dodává, aby se lidé ještě nerozcházeli. „Na závěr chceme předat cenu za nejhezčí růžový kostým," vysvětluje. Získává ji slečna ve volných světle růžových šatech s černým páskem

Jízdy se zúčastnily asi dvě stovky bruslařů. Ti si akci chválí. „Bylo to super. Jela jsem poprvé, ale určitě ne naposledy. Jen bych možná ocenila, kdyby organizátoři nabídli lidem i možnost koupit si od nich pití," hodnotí Lucie Žižková.

Podobné jízdy se v Brně konají několikrát ročně. „Snažíme se volit trasy na různých místech. Plánovali jsme nové, ale policisté nám je zamítli. Chtěli jsme ale jízdy nějak pozměnit, proto jsme se rozhodli je alespoň nějak motivovat. A květen je měsíc zamilovaných, proto jsme se tentokrát zbarvili do růžova," zdůvodnil organizátor akce Radomil Dojiva ze Sportovního klubu Black Ice.

Příští jízda městem na bruslích se odehraje 28. června. „Ponese se v duchu konce školního roku a začátku prázdnin," přiblížil Dojiva.