Na zahradách už kvetou sněženky a Brňané začínají vyměňovat kabáty za lehčí bundy. Pokud si však chtějí užít ještě trochu zimy a vyrazit na brusle, mají poslední příležitost. Většina brněnských kluzišť zavírá o tomto víkendu.

Až do neděle si lidé zabruslí na kluzišti na Kraví hoře. „Pokud by se ale hodně oteplilo, je možné, že zavřeme dřív," upozornil ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora Evžen Hrubeš.

Letos si tu přišlo zabruslit přes čtyři tisíce lidí. To je podobné číslo jako loni. Sezona však byla pro provozovatele ledových ploch o něco příznivější. „Leden byl chladnější než minulý rok," poznamenal Hrubeš.

kdy kluziště v Brně zavírají
- Vodova: čt, pá 17.00 20.00, so 9.00 20.00, zavírá v sobotu
- Za Lužánkami: do so 9.00 21.00 v blocích, zavírá v sobotu
- Kraví hora: po-ne 9.00 17.45, zavírá v sobotu
- Žabovřesky: po-pá 14.00 19.00, so-ne 9.00 18.00, zavírá první týden v březnu
- Černovice: po-pá 15.15 17.45, so od 10.00, zavírá 9. března
- Kluziště u Pavillonu: po-pá 15.00-21.00, so do 10.00-20.00, zavírá v sobotu
- Olympia: po-pá 13.00-22.00, so 9.00-22.00, zavírá 15. března

Proto byla úprava ledu méně náročná. Kolik však ušetřili, zatím Hrubeš neví.

Bez výdělku

Na ledu Za Lužánkami si lidé brusle nazují naposledy v sobotu. „Od listopadu do konce ledna přišlo pětadvacet tisíc lidí," sdělila mluvčí společnosti Starez Sport, která kluziště provozuje, Michaela Radimská. To je o sto víc než loni.

Na vstupném podle ní utržili přes milion korun. „Provoz kluziště však kvůli náročné údržbě není výdělečný," popsala Radimská.

Naopak déle si zájemci zabruslí v brněnských Žabovřeskách. Tuto sezonu otevřelo zdejší kluziště jako poslední. Provoz spustilo až po Vánocích kvůli technickým problémům. Jeho správce Pavel Moravec plánuje mít otevřeno i příští týden, až skončí jarní prázdniny. „Bruslit chodí sportovně založené rodiny a ty nyní odjely na hory," vysvětlil Moravec.

Dopoledne tak bruslí jen kolem patnácti lidí. V středu a v pátek od devíti do dvanácti hodin však lidé chodí bruslit rádi, protože je vstup zdarma. „Dost toho využívají. Jezdí k nám třeba až z Řečkovic," poznamenal Moravec.

Ve všední dny podle něj přijde jen třetina lidí co o víkendu. V sobotu a neděli zavítá na led zhruba dvě stě až tři sta lidí. Návštěvnost za letošní sezonu Moravec ještě spočítanou nemá.

Někde si lidé tento týden nezabruslili vůbec. Kluziště ve Vodově ulici neotevřelo kvůli teplému počasí. „Hlásili déšť, takže by nepřišli žádní lidé," vysvětlil správce Pavel Hloušek, který plánuje ukončit sezonu v sobotu.

Podle Hlouška budou jarní prázdniny pravděpodobně úplně nejslabším týdnem v sezoně. „V pondělí ráno přišli jen čtyři lidé a odpoledne a večer jich bylo třicet až čtyřicet," poznamenal Hloušek. Lidé si letos na kluzišti ve Vodově užili nově rozšířený bufet a vymalované zázemí.

Provozovatelé kluzišť zvládají udržovat led do teploty osm až deset stupňů Celsia. Záleží i na tom, jestli svítí slunce a fouká vítr. „Nejhorší je ale vítr, který odfoukne chladnou vrstvu od ledu," vysvětlil Hrubeš z kluziště na Kraví hoře.

Prázdná přehrada

Přestože byla letošní zima o něco chladnější než loňská, Brňané si ani tento rok neužili bruslení na přehradě. V lednu byl led u břehů dostatečně silný, ale uprostřed hrozilo proboření, proto brněnští strážníci bruslení nedoporučovali. „Ale i tak tam šla bruslit třeba matka s dítětem," vzpomněl si mluvčí brněnských strážníků Michal Simandl.

Letos se pod žádným člověkem led neprobořil. „Utopilo se však několik divokých prasat, která se probořila, když chtěla přejít na druhou stranu přehrady," dodal Simandl.