V Brně se bezdomovci obrací na několik zařízení, jedním z nich je například Městské středisko sociální pomoci v Masné ulici. To celoročně provozuje noclehárnu s čtyřiatřiceti místy pro muže a osm míst pro ženy. Za čtyřicet korun zde lidé bez domova získají střechu nad hlavou, povlečenou postel i možnost se osprchovat. Bezplatnou možností je pak přenocování v teple na židli v rámci krizové pomoci.

Kvůli vládnímu nařízení se nyní část lůžek z noclehárny transformovala v provizorní azylový dům. "V noclehárně klienti večer přijdou a ráno odejdou. Z části noclehárny jsme vytvořili azylový dům, tam, kde to umožnily podmínky, takže zde mohou být i přes den," vysvětlila vedoucí střediska Pavlína Březinová. Dva osmilůžkové pokoje provizorního azylového domu, jeden pro muže a jeden pro ženy, jsou nyní obsazené.

Veletrh Techagro na brněnském výstavišti. Ilustrační foto
Rušení veletrhů pokračuje: Techagro až za rok. Animal Tech přesunuli na léto

Jak dodala, podmínky v upravené noclehárně a obvyklém azylovém domu nejsou úplně stejné. "Nemáme například ledničky nebo pračky, protože v noclehárně obvykle potřeba nejsou. Je ale dobré, že zde lidé mohou zůsta přes den. I kvůli zimě, i s ohledem na kontakty s ostatními lidmi z hlediska případné nákazy," doplnila Březinová.

Naplněná nebývá ani kapacita noclehárny. "Je to ale různé, jsou dny, kdy je volných dvanáct míst a dny, kdy jsou volná místa dvě. Obecně ale kapacita je, jsou to jen výjimky, že bychom bylo úplně obsazení," zmínila Březinová.

Plno není ani v noclehárně brněnské pobočky Armády spásy. Ředitel Centra sociálních služeb Josefa Korbela Ivan Borek počítá, že s chladnějším počasím poroste obložnost. "Aktuálně jsme asi na třech čtvrtinách kapacity v noclehárně. Od začátku prosince máme také v provozu noční krizové centrum, kde lidé mohou noc přečkat v teple na židli. Celkem je zde devětačtyřicet židlí a naposledy přišlo sedmnáct lidí bez domova, s klesajícími teplotami to ale samozřejmě bude narůstat," přiblížil v úterý Borek.

Pod nulu poklesnou už tento týden teploty v Brně. "Ve středu by mělo sněžit, bude kolem nuly nebo slabě nad nulou a je otázkou, jestli se sníh uchytí. Pak přijde chladnější období," poznamenal Peter Hruška z brněnského regionálního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Od čtvrtka do úterý budou teplotní maxima kolem nuly nebo lehce nad ní, minima se budou pohybovat mezi minus dvěma a minus šesti stupni Celsia.

Za nocleh v centru Armády spásy zaplatí lidé bez domova pětačtyřicet korun, nebo využijí poukázku nocleženku. "Díky darům jednotlivých dárců nebo firem mají lidé možnost přespat. Primární je ale zdraví člověka, i když nemá peníze, nenecháme ho venku," řekl Borek.

Rekonstrukce ulice Plotní v Brně.
Potíže u opravované Plotní. Sousední Zvonařku zúží. Omezení potrvá do května

Podobné možnosti přenocování nabízí i Diecézní charita Brno. "Počet volných lůžek se mění, obvykle máme noclehárnu obsazenu, zejména v těchto zimních měsících, případně máme volná jedno až dvě lůžka. Klienti, kteří mají zájem o nocleh, mohou využít také služeb nočního krizového centra, takzvané teplé židle. Zde je kapacita dostatečná a zájem o tuto službu je velký," zmínila vedoucí služeb pro osoby v krizi Veronika Imrichová.

Kvůli koronaviru lidé projevují o služby charity větší zájem. " V roce 2019 služeb denního centra využilo 1.039 klientů, kteří učinili celkem 18.654 návštěv. V roce 2020 očekáváme výrazný nárůst, jelikož již začátkem listopadu služeb využilo 1.570 osob, kteří učinili zatím 17.751 návštěv, a to i za situace, že musela být zavedena protiepidemická opatření, která dočasně snížila okamžitou kapacitu denního centra," vyčíslila Imrichová.

Jak dodala, lidé bez domova projevují větší zájem i o ostatní služby. "Je to zhruba v rozmezí pět až patnáct procent oproti situaci v předchozích letech," doplnila.

Modernizace mateřské školy. Ilustrační foto
V Brně opraví třicet brněnských škol a školek, město přispěje 211 miliony

Mírný pokles bezdomovců v ulicích zaznamenali i brněnští strážníci. "Z pohledu městské policie sev dlouhodobém měřítku výrazně nemění počet lidí bez domova. Ale ve srovnání s minulými lety jsme tuto zimu zaznamenali i mírný pokles počtu případů, kdy tyto osoby chtěly přenocovat nebo se ohřát v soukromých objektech. K tomu zřejmě podstatně přispělo také otevření center pro lidi bez přístřeší. Tito lidé o nich vědí, stejně jako o azylových domech, což dokresluje i skutečnost, že strážníci se v poslední době přibližně pouze jednou týdně zabývají situacemi, kdy se z ulice odebírají jinam," poznamenala mluvčí strážníků Markéta Skřivánková.

Dodala, že lidé nejčastěji hledají útočistě ve vyšších patrech nebo sklepech panelových domů, ve vestibulu vlakového nádraží, v prostředcích hromadné dopravy nebo na veřejných toaletách.