Druhý stupeň povodňové aktivity hlásí na Svratce ve Veverské Bítýšce. Její hladina tam již dosahuje výšky 262 centimetrů, což je 22 centimetrů nad tamní dolní hranicí druhého povodňového stupně.

Velký příval vody ale zažívají lidé z Ivančic, kde se do pátečního rána hladina Jihlavy zvýšila z běžného stavu až na druhý stupeň povodňové aktivity. Kolem šesté hodiny ranní tak hladina řeky dosahovala výšky asi 339 centimetrů.

Situace se ale bude nejspíše i dál zhoršovat. „Je těžké něco předpovídat, stav hladiny řek se může kdykoliv změnit. Záleží hlavně na počasí,“ upozornil Kříž.

Předpověď však vodohospodářům i lidem žijícím kolem řek klidné spaní nedopřeje. Podle meteorologů bude totiž i nadále pršet. „Očekáváme, že déšť během pátku zeslábne, ale jenom mírně. Obloha navíc bude i dál oblačná až zatažená,“ podotkl Pavel Neruda z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V Brně na Poříčí je první stupeň povodňové aktivity, hladina je tu o více než sto centimetrů nižší, vodu totiž zachycuje Brněnská přehrada. „Hladinu Brněnské přehrady jsme zvýšili na dvě stě dvacet čtyři centimetrů, v Brně tak nebezpečí rozhodně nehrozí,“ dodal Kříž.

Napouštění přehrady neohrozí dlouhodobý projekt vápnění kvůli sinicím. Podle Kříže musí být pro vápnění břehy přehrady obnažené, pokud by se ale musela napustit víc, po skončení dešťů a tání se zase upustí a projekt může dál pokračovat.

„Maximálně se termín dokončení projektu o něco málo opozdí,“ zakončil Kříž. Na Svitavě zatím hlásí klid, ani v záplavových oblastech u Bílovic nad Svitavou a brněnských Obřanech zatím ohrožení necítí.

Daleko hůř jsou na tom obyvatelé kolem řeky Dyje na Břeclavsku a Znojemsku. V Podhradí nad Dyjí u Vranovské přehrady dokonce hrozí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.

Sledujte situaci na jižní Moravě přímo ZDE