Bude v obci bioplynová stanice, nebo ne? O tom tuto sobotu rozhodnou obyvatelé Maršova u Veverské Bítýšky na Brněnsku v referendu. O lidové hlasování začali Maršovští usilovat letos v červnu, když firma Bc Engineering představila na zasedání tamního zastupitelstva svůj plán postavit bioplynovou stanici v areálu zemědělského družstva nedaleko obce.

Starosta Maršova Jindřich Chrasta je už teď přesvědčený, že lidé bioplyn v referendu odmítnou. „Firma na zastupitelstvu nepředstavila projekt příliš šťastně. Nikdo si není jistý, jak má stanice fungovat. Lidé ovlivnily i zkušenosti z jiných obcí, kde ve stanicích kromě rostlin spalovali například i jateční odpad,“ objasnil Chrasta.

Chrasta bude hlasovat proti bioplynové stanici. Obec totiž leží v přírodním parku Údolí Bílého potoka a provoz stanice může podle něj narušit tamní krajinu. Má strach i o úrodnou půdu v okolí stanice.

Výhody bioplynu

Vznik stanice, která spaluje rostlinný odpad a přeměňuje ho na bioplyn, ale může obci přinést i některé výhody. „Nabídli jsme bezplatnou likvidací kalů z budoucí čistírny odpadních vod a také likvidaci rostlinného odpadu z obecních pozemků i pozemků obyvatel. Dále jsme navrhli, že ročně přispějeme do obecního rozpočtu čtvrt milionem korun. Také by v regionu vznikla nová pracovní místa,“ vysvětlil jednatel společnosti Bc Engineering Roman Brůžička.

Členové přípravného výboru referenda se k němu nechtějí podrobně vyjadřovat, dokud se neuskuteční. „Tak velká bioplynová stanice v tak malé obci nedává smysl. Pořádně nevíme, jak má fungovat. Je to věc, ke které mají mít možnost vyjádřit se všichni obyvatelé. Proto referendum pořádáme,“ poznamenal jeden z členů přípravného výboru Martin Sova z Maršova.

Hlasovat půjde i důchodce Miloslav Kosík. V Maršově bydlí celý život. „S bioplynkou nesouhlasím. V okolí, kde má stát, mám pozemky. Nevím, jaký to na ně může mít vliv,“ svěřil se Kosík.

Podle Brůžičky nyní firma čeká, jak dopadne referendum. „Pocházím z nedaleké obce Lesní Hluboké a znám místní podmínky. Je ideální postavit stanici v areálu zemědělského družstva. Postupně chátrá a jednotlivé chovy tam končí. Stanice může stabilizovat místní trh. Chceme stanici v Maršově postavit. Nebudeme ji ale prosazovat násilím. V obci se šíří o stanici lživé a populistické informace. Těm nechceme čelit,“ zdůraznil Brůžička.

V republice podle něj funguje přibližně dvě stě bioplynových stanic. „Snad jen dvě jsou problémové. Navíc nás překvapilo, že lidé z Maršova odmítli exkurzi do jiných bioplynových stanic, kterou jsme jim nabízeli. Mohli se seznámit s tím, jak bioplynka funguje a jaké s ní mají v jiných obcích zkušenosti,“ podotkl Brůžička. Doplnil, že společnost už získala podporu a souhlas pro stavbu bioplynové stanice v jiné obci v okolí.