Vzniká ve slévárně Ještědský bronz v Mníšku u Liberce. „První odlitek je hotový, pro druhý a třetí jsou modely, druhý se bude odlévat v listopadu," informovala Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Zelené kužely najdou místo uprostřed prostranství mezi čtyřmi platany. Náklady jsou sedm a půl milionu korun. „Jedním z důvodů, proč se porota přiklonila k výběru právě tohoto návrhu, byla jeho práce s prostorem. Nazíráno z různých úhlů vyvolává dílo vždy jiný efekt, a protože náměstí funguje jako průchozí zóna, kolemjdoucí získají pokaždé jiný vjem podle toho, ze které strany přistoupí,“ řekl loni tehdejší radní pro kulturu Marek Fišer.

Reakce lidí na výtvarný návrh se různí. „Po orloji na náměstí Svobody a soše Jošta o něco dál se stanou kužely další bizarní brněnským dílem,“ komentoval po oznámení vítězného návrhu třeba Lukáš Sobotka.

Loňská soutěž na ozdobu Dominikánského náměstí byla v pořadí už třetí. Předloni v dubnu brněnští radní zrušili předchozí soutěž. K tomuto kroku přistoupili navzdory tomu, že už porota vybrala regulérního vítěze Radima Horáka. Jeho návrh do středu náměstí umísťoval kruhovou rybářskou káď s hejnem ryb plovoucích dokola po stěnách. V dolní části náměstí pak měl vzniknout jednoduchý kvádr zapuštěný do země se žlábkem, z něhož vytékají provazce vody.