Například na Střední průmyslovou školu chemickou se hlásí o čtvrtinu víc dětí než v minulých letech. „Přišlo nám 289 přihlášek. Žádné nové obory ale neotevíráme a ani nebereme víc studentů. Domnívám se, že za zájmem stojí zvyšující se atraktivnost chemických oborů. Absolventi mají dobré uplatnění, jsme jediná škola tohoto typu v kraji, spolupracujeme s firmami a výuka je těsně spjatá s praxí. V médiích se také objevují výsledky různých soutěží, kde se chemici umisťují dobře," vysvětluje si zájem ředitel školy Vilém Koutník.

Víc přihlášek zaznamenala také gymnázia. Například na osmileté v Řečkovicích se přihlásilo 356 dětí. „Bereme přitom jen šestapadesát žáků. V minulých letech se hlásilo vždy zhruba tři sta dětí. Podle účasti na dni otevřených dveří jsme tušili, že zájemců bude dost, je to ale víc, než jsme čekali," poznamenal ředitel školy Peter Krupka.

Vyšší zájem hlásí také Gymnázium Křenová. Tam za počtem přihlášek ale patrně stojí otevření jedné třídy čtyřletého studia navíc. „Na šestiletém studiu jsme totiž výrazně vyšší zájem než v minulých letech nezaznamenali. Tam máme každý rok zhruba 270 přihlášek na třicet míst," vysvětlil zástupce ředitele Vladimír Špaček.

Na druhé straně stojí hlavně učňovské obory. „Dlouhodobě je problém hlavně s obory Řezník a Výrobce textilií. Z maturitních oborů je to obchodník. U těch obvykle vypisujeme druhé nebo i třetí kolo přijímacího řízení. Jak to bude letos, je zatím těžké odhadnout. Zájemci mohou podávat dvě přihlášky, takže je pro nás důležité, kdo přijde na přijímačky a pak odevzdá zápisové lístky," sdělil Ivo Procházka ze střední školy potravinářské, obchodu a služeb. Dodal, že nejvyšší zájem je o učňovský obor Kadeřnice a maturitní Cestovní ruch.

Přijímací zkoušky se na brněnské střední školy konají 22. a 23. dubna. Pokud mají přijatí o školu zájem, musí po přijetí včas odevzdat zápisový lístek.

Počty přihlášek na střední školy shromažďuje krajský úřad. Souhrnné údaje za letošní rok ale ještě nejsou k dispozici. „Do konce března jsme shromažďovali podklady ze škol, v současné době je zpracováváme. Kompletní budou v půlce dubna," sdělila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Upozornila, že srovnávat školy podle počtu přihlášek může být mírně zavádějící kvůli tomu, že zájemci si mohou podat dvě přihlášky. Do roku 2011 mohli poslat dokonce tři.

Ačkoli některé střední školy a obory se potýkají s nedostatkem zájemců, kraj v současné době žádné další slučování neplánuje. Největší spojování se odehrálo před dvěma lety. „Kraj díky tomuto kroku ušetřil hlavně za nájmy desítky milionů korun. Peníze zůstávají v rozpočtu pro školství," poznamenala Kapitančiková.